Mefisto...diabeł czy anioł?

Opis
Rybka czêsto nazywana „trzmielem” ze wzglêdu na swoje ubarwienie. Dymorfizm p³ciowy jest ma³o widoczny – samica ma pe³niejszy brzuch. W akwarium trzyma siê zwykle kilka osobników i stopniowo oddziela tworz±ce pary. Charakterystyczn± cech± rodziny babkowatych s± zro¶niête p³etwy piersiowe, które tworz± przyssawki, umo¿liwiaj±ce mocne przyczepienie siê do pod³o¿a.
Jest to rybka na pierwszy rzut oka powolna i nieporadna, p³ywa tak jakby skokami ale nich nikogo nie zwiedzie jej nieporadno¶æ, bez problemu upoluje narybek np. gupika. Je a¿ do momentu kiedy osi±dzie na dnie wygl±daj±c jak kulka ;)

Rodzina
Babkowate.

Pochodzenie
S³odkie i s³onawe wody uj¶æ rzek Sumatry, Borneo i Jawy.

D³ugo¶æ
Osi±ga d³ugo¶æ 2,5 - 4,5 cm.

Od¿ywianie
Babki jadaj± g³ównie ¿ywy pokarm: rureczniki, wio¶larki, wid³onogi, solowce i inne drobne zwierz±tka. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów nie gardz± np. narybkiem gupika

Temperatura
Toleruje zakres temperatur 24-29 C.

Warunki hodowlane
Babka "trzmiel" wymaga dodawania regularnie soli morskiej.

Rozmna¿anie
Tar³o powinno siê odbywaæ w akwarium ok. 20 litrowym z wod± z dodatkiem soli ok. jednej ³y¿eczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkê z wybitym dnem lub u³o¿one kamienie w kszta³cie groty. Samica sk³ada na suficie groty 100-150 jaj. Jaj s± kszta³tu kropli wody, umocowane cieñszym koñcem do pod³o¿a. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice mo¿na wtedy ju¿ usun±æ z akwarium. Larwy wylêgaj± siê po 5-6 dniach i maja ¶rednicê 2 mm i s± przezroczyste. Nie maja woreczka ¿ó³tkowego i natychmiast zaczynaj± pobieraæ pokarm. Jak wykluj± siê m³ode mo¿na usun±æ tak¿e samca. M³odym nale¿y podawaæ naj¶wie¿sze i najmniejsze larwy solowca lub wid³onogów, a tak¿e „py³” wrotkowy. Rosn± bardzo wolno, po trzech tygodniach osi±gaj± wielko¶æ 5 mm.



  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl