Mefisto...diabeł czy anioł?

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – stworzony w ramach projektu GNU program do obróbki grafiki rastrowej.

GIMP jest popularnym narzêdziem przetwarzania grafiki cyfrowej. Mo¿na przy jego u¿yciu tworzyæ grafikê, zmieniaæ rozmiary i wycinaæ fragmenty zdjêæ, dokonywaæ ró¿nych operacji na kolorach, ³±czyæ obrazy stosuj±c warstwy, oraz dokonywaæ konwersji ró¿nych formatów plików graficznych.

Oprócz stosowania interaktywnego, GIMP-a mo¿na oprogramowaæ do automatycznego dzia³ania przy u¿yciu makr zarówno za pomoc± wbudowanego jêzyka Scheme, jak te¿ Perla, Pythona, Tcl czy Ruby. GIMP-a mo¿na tak¿e zastosowaæ do tworzenia grafiki "na ¿±danie" przy zastosowaniu skryptów CGI.

Interfejs GIMP-a opiera siê na aktywnym u¿ywaniu wszystkich przycisków i rolek (kó³ek) myszy oraz na otwieraniu du¿ej liczby okien, co widaæ na zamieszczonych obok obrazkach. Okna, zawieraj±ce palety i narzêdzia, mo¿na grupowaæ w zak³adki, dziêki czemu interfejs zyskuje na przejrzysto¶ci, a liczba otwartych okien znacznie siê zmniejsza. Dziêki wykorzystaniu biblioteki GTK+ do tworzenia interfejsu programu szybko powsta³y wersje dla wielu systemów operacyjnych. Dostêpne s± wersje dla Mac OS, Linuksa oraz Microsoft Windows. Od wersji 2.6 GIMP korzysta z biblioteki GEGL, która m.in. obs³uguje wiêcej ni¿ 8 bitów na kana³ i zastêpuje tym samym bibliotekê GDK.

GIMP jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji GNU GPL. Jego zwolennicy porównuj± go do p³atnego Paint Shop Pro czy nawet do narzêdzia profesjonalistów, Adobe Photoshop. Dziêki filtrom mo¿liwo¶ci programu s± znacznie rozszerzone.

Dla u¿ytkowników Adobe Photoshop stworzono modyfikacjê o nazwie GIMPShop, której zadaniem jest zbli¿enie interfejsu GIMP-a do interfejsu Photoshopa.

Maskotka i zarazem logo programu to Wilber.

Funkcje
GIMP posiada du¿± ilo¶æ funkcji przydatnych zarówno do tworzenia grafiki jak i retuszu fotografii. Do dyspozycji s± m.in.:

* warstwy i maski warstw,
* mo¿liwo¶æ zmiany trybu mieszania kolorów warstw,
* narzêdzia do modyfikacji kolorów (poziomów luminancji, krzywych tonalnych, jasno¶ci, nasycenia, kontrastu),
* mo¿liwo¶æ tworzenia w³asnych pêdzli, gradientów i deseni.
* filtry i narzêdzia do modyfikacji obrazu (rozmycie, wyostrzanie, stempel klonuj±cy itp.),
* rozbudowane narzêdzia zaznaczania,
* wspó³praca z urz±dzeniami czu³ymi na nacisk (tablety graficzne),
* rozszerzalno¶æ za pomoc± wtyczek (np do obs³ugi formatów RAW),
* praca w trybach RGB, skala szaro¶ci oraz z palet± indeksowan±,
* u¿ycie CMYK (wtyczka SEPARATE).

Wewnêtrznym formatem stosowanym przez GIMP-a do zapisu plików graficznych jest format XCF.

Wa¿n± cech± programu jest mo¿liwo¶æ odczytu i zapisu wielu ró¿nych formatów plików graficznych, w tym plików PSD, GIF, JPG, TIFF, PNG, a przy u¿yciu programu GhostScript równie¿ mo¿liwo¶æ otwierania plików PS, EPS i PDF.

¬ród³o: Wikipedia
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl