Mefisto...diabeł czy anioł?

Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowo¶ci wszystkie jednostki prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz± s± zobowi±zane do przeprowadzania inwentaryzacji na ostatni dzieñ ka¿dego roku obrotowego.

Rodzaje inwentaryzacji

Mo¿emy mówiæ o kilku rodzajach przeprowadzanych inwentaryzacjach, czyli o:

1) Inwentaryzacji ¶rodków pieniê¿nych (z wyj±tkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych), akcji, obligacji, bonów i innych papierów warto¶ciowych, rzeczowych sk³adników maj±tku obrotowego, ¶rodków trwa³ych oraz maszyn i urz±dzeñ objêtych inwestycj± ju¿ rozpoczêt±.

Takiej inwentaryzacji dokonuje siê drog± spisu wymienionych rzeczy wed³ug ich ilo¶ci z natury. Ponadto dokonuje siê w tym przypadku równie¿:

* wyceny tych ilo¶ci,
* porównania warto¶ci z danymi ksi±g rachunkowych,
* wyja¶nienia i rozliczenia ewentualnych ró¿nic.

2) Inwentaryzacji ¶rodków pieniê¿nych zgromadzonych na rachunkach bankowych, nale¿no¶ci, po¿yczek i zobowi±zañ oraz powierzonych kontrahentom w³asnych sk³adników maj±tkowych.

W tym przypadku inwentaryzacjê przeprowadza siê drog± uzyskania od banków i kontrahentów potwierdzeñ prawid³owo¶ci wykazanego w ksiêgach rachunkowych jednostki stanu tych aktywów lub pasywów oraz wyja¶nienia i rozliczenia ewentualnych ró¿nic.

3) Inwentaryzacji gruntów i trudno dostêpnych ogl±dowi ¶rodków trwa³ych, nale¿no¶ci spornych i w±tpliwych, a w bankach równie¿ zagro¿onych, nale¿no¶ci i zobowi±zañ wobec pracowników, z tytu³ów publicznoprawnych, a tak¿e innych nie wymienionych wy¿ej sk³adników aktywów i pasywów.

Tego typu inwentaryzacji dokonuje siê poprzez porównanie danych ksi±g rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacjê realnej warto¶ci tych sk³adników.

Inwentaryzacj± nale¿y obj±æ równie¿ znajduj±ce siê w jednostce sk³adniki maj±tkowe dwojakiego rodzaju. Pierwsze to te ujête wy³±cznie w ewidencji ilo¶ciowej, a drugie to te bêd±ce w³asno¶ci± innych jednostek.

Obowi±zek obejmowania inwentaryzacj± powy¿szych sk³adników maj±tkowych nie dotyczy jednostek ¶wiadcz±cych:

* us³ugi pocztowe,
* transportowe,
* spedycyjne,
* sk³adowania.

Kiedy inwentaryzacja przeprowadzona jest prawid³owo?

Inwentaryzacja przeprowadzana na koniec ka¿dego roku obrotowego jest objêta terminem poszczególnym dla konkretnych sk³adników maj±tku. Mimo swej nazwy dokonanie takiej inwentaryzacji wcale nie jest przewidziane na ostatni dzieñ roku.

Inwentaryzacjê uwa¿a siê za dokonan± prawid³owo, gdy:

1) W przypadku sk³adników maj±tku - z wy³±czeniem ¶rodków pieniê¿nych, papierów warto¶ciowych, produktów w toku produkcji oraz materia³ów, towarów i produktów gotowych w momencie ich wytworzenia - inwentaryzacjê rozpoczêto trzy miesi±ce przed koñcem roku obrotowego, a zakoñczono do 15 dnia nastêpnego roku.

Natomiast ustalenie stanu nast±pi³o przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drog± spisu z natury lub potwierdzenia salda - przychodów i rozchodów (zwiêkszeñ i zmniejszeñ), jakie nast±pi³y miêdzy dat± spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikaj±cego z ksi±g rachunkowych, przy czym stan wynikaj±cy z ksi±g rachunkowych nie mo¿e byæ ustalony po dniu bilansowym.

2) W przypadku zapasów materia³ów, towarów, produktów gotowych i pó³produktów znajduj±cych siê na terenie strze¿onym i objêtych ewidencj± ilo¶ciowo-warto¶ciow± - inwentaryzacjê przeprowadzono raz w ci±gu 2 lat.

3) W przypadku zapasów towarów i materia³ów (opakowañ) objêtych ewidencj± warto¶ciow± w punktach obrotu detalicznego jednostki o rozbudowanej sieci detalicznej - inwentaryzacjê przeprowadzono raz w roku, pod warunkiem jednoczesnego ustalenia warto¶ci zapasów towarów i materia³ów (opakowañ) w cenach nabycia lub zakupu.

4) W przypadku ¶rodków trwa³ych oraz maszyn i urz±dzeñ objêtych inwestycj± rozpoczêt±, znajduj±cych siê na terenie strze¿onym - inwentaryzacjê przeprowadzono raz w ci±gu 4 lat.

Inwentaryzacja powinna byæ przeprowadzana nie tylko na koniec ka¿dego roku obrotowego ale równie¿ na dzieñ zakoñczenia dzia³alno¶ci przez jednostkê oraz na dzieñ poprzedzaj±cy postawienie jej w stan likwidacji lub upad³o¶ci.

W sytuacji, kiedy dokonano po³±czenia lub podzia³u jednostek, z wyj±tkiem spó³ek akcyjnych, strony mog± w drodze umowy pisemnej odst±piæ od inwentaryzacji.

W my¶l art. 27 ustawy o rachunkowo¶ci przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji nale¿y odpowiednio udokumentowaæ i powi±zaæ z zapisami ksi±g rachunkowych.

W przypadku ujawnienia w toku inwentaryzacji ró¿nic miêdzy stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w ksiêgach rachunkowych, dana jednostka jest zobowi±zana do udzielenia wyja¶nieñ i rozliczenia w ksiêgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypada³ termin inwentaryzacji.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl