ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Rozpoczęcie sprzedaży licencji franczyzy wymaga od dawcy takiego ukształtowania struktury organizacyjnej, aby biorcy (zwłaszcza pierwsi) otrzymali pełen zakres usług.
Dlatego też franczyzodawca powinien mieć dobrze zidentyfikowane obszary, w których będzie musiał działać organizując sieć i świadcząc usługi biorcy.

Odpowiednio przeszkoleni pracownicy o właściwych kwalifikacjach, którzy będą wykonywać zadania związane z uruchamianiem i obsługą placówek franczyzowych.
Wstępne potrzeby organizacyjne początkującego franczyzodawcy mogą być skromne, z czasem jednak będzie konieczne rozbudowanie struktury organizacyjnej i stopniowe dostosowywanie jej do rozwoju sieci.
Podstawowe obszary, w których trzeba zapewnić pomoc biorcom to: finanse, marketing, sprzedaż zezwoleń oraz nadzór nad pracą sieci.

Obsługiwanie sfery finansowej pierwszych biorców u początkującego franczyzodawcy
może być wykonywane przez pracowników zajmujących się tym obszarem w odniesieniu do jednostek własnych organizatora systemu. Osoby te powinny:
1) umieć oszacować prawidłowy poziom, na którym mają być ustalone opłaty franczyzowe tak, aby nie były za wysokie, zapewniały jednak niezbędny poziom dochodów, a równocześnie pokryły wydatki na działalność franczyzodawcy. Biorca ma również prawo oczekiwać, że udział w sieci będzie dla niego opłacalny,
2) przygotować system księgowy dla biorców i system sprawozdawczości finansowej (informacje na temat sprzedaży, zysków i strat itp.).
Informacje finansowe powinny być przekazane w takiej formie i z taką częstotliwością,
aby mogły służyć dawcy do:
- kontrolowania wyników każdego biorcy,
- umożliwić porównanie np. wyników osiąganych przez własne placówki z placówkami franczyzowymi, porównanie planowanych wyników z rzeczywistymi itp.,
- dostarczać podstaw do kalkulacji pobieranych opłat i ewentualne wprowadzenie do nich zmian.

Sfera działań marketingowych
Z reguły w pierwszym okresie działania dawca systemu nie potrzebuje zatrudniać dodatkowych specjalistów do spraw marketingu. Jeżeli już ma możliwość prowadzenia działalności marketingowej na potrzeby własnej firmy może je z powodzeniem wykorzystać. Po pewnym czasie zwykle rozbudowuje dział marketingu, gdyż będzie rosło zapotrzebowanie na usługi promocyjne i marketingowe, często również badawczo-rozwojowe.

„Sprzedaż” (udostępnienie) zezwoleń franczyzowych
W początkowym okresie dawca systemu będzie musiał sam zajmować się wyjaśnianiem projektu, oferowanych usług oraz warunków umowy. Organizator sieci jest zawsze najbardziej odpowiednią osobą, ponieważ najlepiej rozumie motywacje i wątpliwości ewentualnego biorcy, dotyczące podejmowania działalności w systemie franczyzy.
Nie jest wskazane rekrutowanie z zewnątrz specjalisty od sprzedaży, gdyż wymagałoby to wtajemniczenia go w specyfikę „sprzedawanych” licencji, a tym samym musiałby spełniać wiele warunków, między innymi dobrej znajomości idei franczyzy, jak i etycznego zachowania.
Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby już pracującej w firmie, która chciałaby specjalizować się w wykonywaniu tej funkcji i traktować ją jako awans zawodowy. Osoba ta powinna być przede wszystkim przeszkolona w zasadach funkcjonowania placówek franczyzowych i szczególnie „wyczulona” na fakt, że licencja franczyzy jest szczególnym produktem, który wymaga specjalnych umiejętności jej udostępniania. Nie powinien być oferowany w sposób natrętny, natomiast wymaga rzetelnej informacji, umiejętności oceny predyspozycji potencjalnego biorcy, przekonania go do zalet oferowanego przedsięwzięcia w sposób pozwalający również dostrzec wszystkie ograniczenia związane z uczestnictwem w systemie.

Zaopatrzenie sieci franczyzowych organizują komórki funkcjonujące w przedsiębiorstwie organizatora systemu w sytuacji, gdy źródłem zakupu jest sam franczyzodawca. Komórka ta również odpowiada za rekomendowanie źródeł zakupu towarów (w początkowym okresie również urządzeń, mebli itp.). Organizacja systemu zaopatrzenia musi spełniać dwa podstawowe warunki – być szybka i pewna. Ułatwia to na pewno wprowadzenie systemów komputerowych umożliwiających łączność i szybkie składanie zamówień, równie istotna jest niezawodność, bo to daje w każdym przypadku przewagę konkurencyjną, może to być bezpośrednie zaopatrywanie się u dawcy lub pośredniczenie w zdobyciu towarów po konkurencyjnych cenach.

Nadzór nad pracą sieci obejmuje całą gamę spraw, począwszy od doradczo-organizacyjnych, aż do funkcji kontrolnych. Bardzo często w pierwszym okresie zadania z tej dziedziny należą równie do osób odpowiedzialnych za „sprzedaż” licencji. Podsumowując, należy stwierdzić, że wstępne potrzeby początkującego franczyzodawcy, który dysponuje z reguły ograniczonymi zasobami, sprowadzają się do:
- Sprzedaży licencji, w którą zaangażowany jest przede wszystkim sam organizator systemu i ewentualnie jedna osoba pomagająca mu, a z czasem wyłącznie odpowiedzialna za sprzedaż.
- Działań marketingowych – zaangażowany sam właściciel przy pomocy swoich specjalistów i ewentualnie zewnętrznej agencji reklamowej oraz np. projektantów.
- Zorganizowania zaopatrzenia – odpowiada za to dział zakupu obsługujący jednostki własne organizatora systemu.
- Nadzoru nad pracą sieci – wyznacza się osobę odpowiedzialną za „sprzedaż” zezwolenia, ewentualnie dodatkowo przenosi się kogoś z jednej z jednostek franczyzodawcy.
- Obsługi sfery finansowej – jest to domena pracowników firmy dawcy (księgowi), działający przy pomocy radców prawnych.
- Zorganizowania szkolenia – w początkowym okresie może zająć się tym jeden z menedżerów jednostki własnej dawcy. Aby organizacja pierwszego etapu rozpoczynania działalności franczyzowej przebiegała sprawnie, ważne jest żeby:

- Sam dawca zaangażował się w maksymalnym stopniu w kontakty z potencjalnymi biorcami.
- Maksymalnie wykorzystał istniejący personel swojej firmy zarówno z przyczyn ekonomicznych, jak i z racji ich doświadczenia oraz możliwości zaufania im.
- Wszyscy zaangażowani w „rozruch” przedsięwzięcia powinni dołożyć maksymalnych starań w funkcjonowanie jednostek pilotażowych.

Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczości
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl