ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Nowoczesne badania nad populacją lisa!!!!

Witajcie

Jako, że w ostatnich latach w Polsce zauważono znaczny wzrost populacji lisa (Vulpes vulpes) namawiałbym badaczy zarówno zajmujących się zawodowo jak i również amatorsko do spróbowania zajęcia się tym zagadnieniem. mianowicie potrzebne się gruntowne badania ekologii lisa - gatunku w Polsce jednak mało interesującym ze względu na pospolitość. /a to powoduje brak zrozumienia i brak chęci badania gatunku. Jak wiadomo szczepionki zrzucane z helikopterów znacznie uodporniły lisy na wściekliznę co spowodowało, znaczny wzrost populacji. Myśliwi narzekają na zły stan zwierzyny drobnej - zająca, kuropatwy i zawsze obwiniają o to lisa, nie biorą przy tym pod uwagę możliwości że zwierzyna ta po prostu traci bezpowrotnie swoje miejsca siedliskowe, zadrzewienia śródpolne, kuropatwy są wypierane po części ze swoich dawnych zasięgów na skutek coraz większej presji nie przez lisa a przez bażanta - obcego u nas gatunku, bażant jest jednak ok. i nikt się do niego nie doczepia. bo jest to zwierzyna, z która nadaje się do zjedzenia. Powinno się jednak traktować wszelkie gatunki, bez względu na ich użytkowość. Nie chcemy przecież powrócić do epoki kamienia łupanego, gdy nasi przodkowie biegali za mamutami, aby przeżyć.

Aby skuteczne poznać relacje ekologiczne miedzy lisem, bażantem, kuropatwą i zającem oraz ekologię przestrzenną lisa, jego wybiórczość siedlisk potrzebne są gruntowe i mocno logistyczne plany badawcze, które skutkować będą w skutecznych planach zarządzania jego liczebnością, dzięki temu będzie można zdobyć wartościowe dane na temat wykorzystania siedlisk przez lisy zamieszkujące zarówno lasy jak i tereny otwarte.
Potrzebne są również nowoczesne badania radiotelemetryczne, wpływ na inwentarz domowy i sposoby przeciwdziałające drapieżnictwu lisa na nim, rozkład populacji systemem GIS, pozycjonowanie siedlisk GPSem, genetyka populacji polskiego lisa oraz heterozygotyczność populacji, monotypowość czy politypowość genetyczna populacji, odmiany i możliwość istnienia podgatunków, oraz wiele innych badań. Dzięki nim zrozumiemy lisa i w przyszłości będziemy mogli regulować w sposób skuteczny a także odbudować jego populację. Takie powinno być nowoczesne państwo.

Badania te są potrzebne nie tylko ze względu na potencjalne zagrożenia dla fauny, ale i dla człowieka - wzrost zachorowalności na włośnia krętego, świerzba psiego (tzw. mange fox), sakrocystozę oraz znaczne zarażenie najgroźniejszym dla człowieka pasożytem odzwierzęcym - Echinococcus multilocularis i mniej groźnym Echinococcus granulosus (badania nad koewolucją lisa i tasiemców są potrzebne, dystrybucja tego tasiemca -E. multilocucularis - u Polskich lisów jest dziś prowadzona w Polsce dość rozlegle).

Nowoczesne metody badawcze powinny zostać zastosowane do populacji jenota, aby skuteczne redukować jego liczebność, określić zagęszczenie i zasięg w Polsce a także w innych państwach sąsiednich.

Należy poznać gruntownie ekologię także innych ssaków drapieżnych: tchórza, łasic, kun, borsuka, oraz bardziej poznanych gatunków ale zagrożonych: wilka, rysia, niedźwiedzia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w badaniach
SCP
Quatl
thomasquatl@gmail.com
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl