Mefisto...diabeł czy anioł?

Æwiczenie 4.
W ramach æwiczenia w nowym skoroszycie zmieñ nazwê Arkusz1 na nazwê Kurs ksiêgowania. Nastêpnie stwórz tabelê z list± osób, które zg³osi³y siê na kurs ksiêgowania. Poza tabel±, umie¶æ w komórce E2 arkusza formu³ê, która wyznacza liczbê utworzonych grup s³uchaczy przy za³o¿eniu, ¿e dopuszczalna liczba osób w grupie znajduje siê w komórce E1. W opisywanej formule mo¿na wykorzystaæ jedn± z funkcji zaokr±glaj±cych, nale¿±cych do kategorii Matematyczne (o nazwach zaczynaj±cych siê od ³añcucha znaków ZAOKR). Formu³a spe³niaj±ca opisywane wymagania mo¿e mieæ postaæ:
ZAOKR.W.GÓRÊ(MAX(A:A)/E1;1)

gdzie A oznacza nazwê kolumny w której bêdzie wystêpowa³ numer uczestnika kursu.
W pierwszym wolnym wierszu kolumny Lp. (komórka A5) wpisz formu³ê lub funkcjê obliczaj±c± numer s³uchacza, który jest liczb± naturaln±. Wywo³anie przyk³adowej funkcji realizuj±cej podane zadanie mo¿e mieæ postaæ:
JE¯ELI(CZY.NIE.TEKST(A4);A4+1;1)

Stworzon± formu³ê skopiuj do pozosta³ych wierszy w kolumnie A (a¿ do komórki A9). Nastêpnie w komórce F5 wpisz formu³ê wyznaczaj±c± numer grupy do której zostaje przydzielony s³uchacz kursu. Przyk³adem takiej formu³y jest:
ZAOKR.DÓ£((A5+$E$1-1)/$E$1;0)

Formu³ê z komórki F5 skopiuj do komórek F6:F9.
Opis stosowanych funkcji mo¿na znale¼æ korzystaj±c z opcji Pomoc \Spis tre¶ci i indeks oraz podaj±c w polu dialogowym karty Znajd¼ nazwê funkcji.

Rys. 3 Tabela uczestników kursu ksiêgowania

Po skonstruowaniu tabeli, w komórce E1 zmieñ liczbê osób w grupie na równ± 4 i sprawd¼ jak to wp³ynê³o na podzia³ osób na grupy. W ramach æwiczenia dowiedz siê co oznaczaj± zastosowane funkcje.
W formu³ach arkusza mo¿na zamiast adresów bezwzglêdnych zdefiniowaæ nazwê dla ka¿dej komórki o danym adresie. Przyk³adowo, zamiast adresu $E$1 w formu³ach z kolumny F mo¿na wprowadziæ nazwê Liczba.S³uchaczy i z niej korzystaæ przy pisaniu formu³. W ramach æwiczenia zdefiniuj wymienion± nazwê i popraw odpowiednie formu³y. W tym celu zaznacz komórkê, która bêdzie nazywana ($E$1), wybierz opcje Wstaw \Nazwa \Definiuj i wpisz w³asn± nazwê Liczba.S³uchaczy.
Teraz popraw formu³ê z komórki F5, wybieraj±c klawisz F2 i wpisuj±c nazwê identyfikuj±c± adres komórki $E$1. Zamianê adresów mo¿na wykonaæ automatycznie zaznaczaj±c zakres z formu³ami do poprawienia i wybieraj±c opcje Wstaw \Nazwa \Zastosuj.
Do tabeli dopisz dane o sze¶ciu osobach korzystaj±c z formularza. W tym celu ustaw komórkê aktywn± na obszarze tabeli i wybierz z menu opcje Dane \Formularz. Z formularza korzysta siê przy dopisywaniu, usuwaniu i ogl±daniu danych. Warto zwróciæ uwagê, ¿e do formularza mo¿na wpisywaæ tylko te warto¶ci, które nie s± formu³ami. Formu³y s± kopiowane automatycznie.
Je¶li lista osób, które zg³osi³y siê na kurs ksiêgowania jest ju¿ zamkniêta to nale¿y j± posortowaæ pamiêtaj±c, ¿e numer grupy musi byæ zwi±zany z dan± osob±. Aby zapobiec sortowaniu formu³, wed³ug których obliczany jest numer grupy, trzeba zamieniæ formu³y na warto¶ci. W tym celu zaznacz zakres komórek obejmuj±cy ca³± tabelê. Nastêpnie wybierz opcje Edycja \Kopiuj, po czym opcje Edycja \Wklej specjalnie, Wklejamy warto¶ci. Wprowadzone zmiany zachowaj w bie¿±cym skoroszycie.

Æwiczenie 5.
W arkuszu Arkusz2 skoroszytu z poprzedniego æwiczenia zmieñ jego nazwê na Wp³aty i stwórz tabelê jak na rys. 4.

Rys. 4 Tabela wp³at uczestników kursu

W kolumnie C wpisz formu³ê wyszukuj±c± nazwisko i imiê wed³ug numeru s³uchacza z kolumny B, na podstawie danych z arkusza Kurs ksiêgowania. W tym celu mo¿na wykorzystaæ dwie funkcjê Z£¡CZ.TEKSTY z kategorii tekstowe oraz WYSZUKAJ.PIONOWO
z kategorii wyszukiwania i adresu. Przyk³adowe wywo³anie funkcji wpisanych do komórki C4 ma postaæ:
Z£¡CZ.TEKSTY(
WYSZUKAJ.PIONOWO(B4;'Kurs ksiêgowania'!A:F;2;fa³sz);" ";
WYSZUKAJ.PIONOWO(B4;'Kurs ksiêgowania'!A:F;3;fa³sz)).
Proponowan± formu³ê mo¿na wpisaæ rêcznie, wprowadzaj±c ka¿dy znak za pomoc± klawiatury lub korzystaj±c z ikony Wklej funkcjê wstawiaj±c funkcjê Z£¡CZ.TEKSTY() bez podania jej argumentów. Nastêpnie klikaj±c ikonê Wklej funkcjê nale¿y wstawiæ funkcjê WYSZUKAJ.PIONOWO() jako argumenty poprzednio wstawionej funkcji.
Tak przygotowana formu³a powinna zwracaæ nazwisko i imiê s³uchacza kursu o numerze podanym w komórce o adresie B4. Skopiuj powy¿sz± formu³ê do pozosta³ych komórek C5C9. Skonstruowana formu³a uwzglêdnia adres tabeli z danymi podanymi w postaci nazw kolumn A:F tak, aby przy kopiowaniu formu³y zakres tabeli ze spisem uczestników kursu nie zmienia³ siê.
Korzystaj±c z opcji Dane \Filtr \Autofiltr zrób nastêpuj±ce zestawienia: wszystkie wp³aty Macieja Matysiaka; wszystkie wp³aty dokonywane od 4 do 6 maja; wszystkie wp³aty osób o nazwisku rozpoczynaj±cym siê na literê T lub M. Po ka¿dym zastawieniu mo¿na powróciæ do wy¶wietlania ca³ej listy wybieraj±c opcje Dane \Filtr \Poka¿ wszystko.
Korzystaj±c z opcji Dane \Sumy po¶rednie zrób nastêpuj±ce zestawienia:
• sumy wp³at ka¿dego s³uchacza kursu;
• sumy zebrane ka¿dego dnia w kasie;
• ilo¶æ wp³at ka¿dego s³uchacza kursu.
Warto pamiêtaæ, ¿e przed wykonaniem ka¿dej operacji trzeba najpierw odpowiednio posortowaæ dane na li¶cie wp³at. Po ka¿dym zestawieniu mo¿na powróciæ do wy¶wietlania ca³ej listy wybieraj±c opcje Dane \Sumy po¶rednie oraz Usuñ wszystko.

Æwiczenie 6.
W ramach æwiczeñ otwórz nowy plik i zmieñ nazwê arkusza Arkusz1 na nazwê Lista osób. W arkuszu Lista osób wpisz dane dotycz±ce uczestników kursu wed³ug podanej ni¿ej tabeli:

A B C D E
Lp. Nazwisko Imiê Adres Grupa
1 Anecka Dominika Krzywa 8 1
2 Jankowska Monika Le¶na 3 1
3 Matysiak Maciej Le¶na 5 1
4 Okoñski Micha³ Akacjowa 9 1
5 Pawlicka Jagoda Polna 2 2
6 Sitko Pawe³ Opolska 3 2
7 Stryjska Anna Topolowa 4 2
8 Tarnowska Maria Spokojna 2/5 2
9 Tarnowska Monika Spokojna 2/5 3
10 Wierniak Krzysztof Pogodna 3/23 3

W kolejnym kroku zadania, w arkuszu Arkusz2, którego nazwa wymaga zmiany na Luty wpisz informacjê o dokonanych wp³atach, wed³ug zawarto¶ci tabeli:

A B C D
Data Numer ucznia Nazwisko i imiê Kwota
98-02-03 3 Matysiak Maciej 20
98-02-05 9 Tarnowska Monika 35
98-02-03 5 Pawlicka Jagoda 20
98-02-04 8 Tarnowska Maria 15
98-02-12 3 Matysiak Maciej 20
98-02-05 3 Matysiak Maciej 10
98-02-04 6 Sitko Pawe³ 20
98-02-07 7 Stryjska Anna 15
98-02-07 2 Jankowska Monika 15
98-02-10 4 Okoñski Micha³ 10
98-02-11 1 Anecka Dominika 20

Pamiêtaj, ¿e w kolumnie Nazwisko i Imiê mo¿na zastosowaæ formu³ê z poprzedniego æwiczenia:
Z£¡CZ.TEKSTY(
WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;'Lista osób'!A:F;2;fa³sz);
" ";WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;'Lista osób'!A:F;3;fa³sz)).
Pracê przy wpisywaniu powy¿szych funkcji mo¿na sobie u³atwiæ, korzystaj±c z kreatora funkcji i ustalania jej argumentów przez zaznaczenie kursorem wybranego obszaru komórek, równie¿ w przypadku gdy nale¿± do nieaktywnego arkusza.
Za pomoc± tabel przestawnych wykonaj zestawienie wp³at za miesi±c luty. W tym celu wybierz opcjê Dane \Raport tabeli przestawnej i wykresu przestawnego. W kreatorze tabeli przestawnej przy tworzeniu zestawienia za miesi±c luty, po ustawieniu komórki aktywnej w obszarze wprowadzonych danych, w pierwszym kroku pozostaw opcjê Lista lub baza danych Microsoft Excel oraz Tabela przestawna. W drugim kroku przyjmij domy¶lny zakres danych klikaj±c przycisk Dalej>. Kliknij na przycisk Uk³ad… Do tabeli przestawnej wybierz pola: STRONA - Numer ucznia; WIERSZ - Nazwisko i imiê, DANE - Kwota. Tabelê przestawn± umie¶æ w nowym arkuszu. Obejrzyj zestawienie dla studenta numer 3.

Czy moglby ktos mi pomoc to zrobic? pozdrawiam hania
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl