X
ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Stowarzyszenie EISA przyznało w tym roku pięć nagród firmie Sony. Jedna z nich przypadła za aparat Sony A100 oferujący amatorom wiele nowoczesnych rozwiązań.
W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku (EISA – European Imaging and Sound Association), Sony Europe otrzymało nagrody w pięciu kategoriach. Są wśród nich zarówno urządzenia elektroniczne powszechnego użytku, jak i koncepcja strumieniowej transmisji materiałów audiowizualnych przez Internet.

DSLR-A100: Europejski Aparat Konsumencki 2006-2007
Pierwsza lustrzanka cyfrowa Sony, wyposażona w 10-megapikselową matrycę CCD o rozmiarze APS-C, wewnętrzny stabilizator obrazu Super SteadyShot i nowatorski system ochrony przed kurzem. Użytkownik może wybierać spośród ponad 20 wymiennych obiektywów, w tym wysokiej klasy produktów firmy Carl Zeiss. Akumulator litowy Sony wystarcza na wykonanie do 750 zdjęć.

Komentarz dziennikarzy z panelu EISA
Dzięki A100 Sony efektownie wkroczyło na rynek lustrzanek cyfrowych. Aparat wyposażono w wiele bardzo użytecznych funkcji, takich jak: Super SteadyShot (system stabilizacji matrycy, niwelujący drgania aparatu), czy też Anti-Dust System (system przeciwdziałający zanieczyszczaniu matrycy), załączający się przy każdorazowym wyłączaniu aparatu. Dzięki nowemu procesorowi obrazowemu BIONZ możliwe jest uzyskanie doskonałego odwzorowania kolorostycznego i większej liczby detali. Natomiast funkcja Dynamic Range Optimizer umożliwia wykonywanie zdjęć pod światło w trudnych warunkach oświetleniowych.
A100 to pierwszy element zaprojektowanego przez Sony systemu lustrzanek cyfrowych, zawierającego zarówno szerokie spektrum akcesoriów, jak i ponad 21 różnych obiektywów.



----------------------------------------------------------------------------------------------------

Nagrody EISA 2006-2007 wręczone...

W produkcji sprzętu fotograficznego oraz związanego z fotografią i obrazowaniem, na rynek europejski rywalizuje wiele firm. Walka jest zacięta, a weryfikacja następuje corocznie, gdy EISA przyznaje nagrody.
Nagrody za rok 2006/2007 zostały przyznane.

EISA, to organizacja prasowa zrzeszająca 52 specjalistyczne magazyny z 18 krajów Europy (w kategorii fotograficznej produkty ocenia 17 redakcji). Co roku w lipcu redakcje wybierają swoje typy, by w konsekwencji nagrodzić najlepsze produkty w różnych kategoriach. Tegoroczna lista zwycięzców (17 kategorii) otwarta została hi-endowym systemem Hasselblad H2D-39, który zasłużenie zdobył w tej kategorii najwyższe uznanie. Za najlepszy profesjonalny aparat uznany został Canon 5D, oferujący ogromne możliwości, choć przy dość wywindowanej cenie, a jego sporo tańszy konkurent, Nikon D200 zdobył nagrodę za najlepszy europejski aparat, co nie dziwi, gdyż jego niemal równie wielkie możliwości w przystępnej cenie nie mogły zostać niedocenione. Miłym zaskoczeniem dla Sony było zdobycie tytułu najlepszego aparatu konsumenckiego przez pierwszą lustrzankę tej firmy, model A100, który pojawił się gwałtownie, acz bardzo pewnie, oferując przy tym bogaty system optyczny. Nieco dziwi fakt, iż lustrzanka Panasonic L1 nie trafiła na listę zwycięzców. Być może zostanie wzięta pod uwagę w klasyfikacji 2007/2008, bo z pewnością zasługuje na wyróżnienie.

Kompaktowe aparaty cyfrowe, które cieszą się gigantycznym powodzeniem mają już lidera, którym jest Samsung NV10. Aparat ten pojawił się równe gwałtownie jak lustrzanka Sony i zrobił na rynku niezłe zamieszanie swymi możliwościami i ciekawym designem. Nagrodę w kategorii aparatów kieszonkowych zdobył Olympus µ 720 SW oferujący odporność na wodę i czynniki atmosferyczne oraz wyjątkową trwałość (i twardość) podczas nieszczęśliwych upadków. Trochę dziwić może fakt zdobycia przez Fuji S5600 nagrody za najlepszy aparat typy ultra-zoom, jednak gdy weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do możliwości, wszystko stanie się jasne.

Optyka oceniana była z osobna. Kategorię podzielono na dwie grupy: optykę profesjonalną i konsumencką. W pierwszej z nich główną nagrodę przyznano systemowi Olympus Zuiko Digital Top Pro, za profesjonalne obiektywy dla systemu 4/3, w drugiej zaś nagrodzono obiektyw Tamron SP AF 17 - 50mm F/2.8 XR Di II LD za atrakcyjny stosunek możliwości do ceny.

W kategoriach związanych z oprogramowaniem nagrody zostały przyznane aplikacjom Adobe Lightroom (najlepsze europejskie oprogramowanie - za szybką i niezwykle efektywną konwersję RAW) oraz U Point Technology/Capture NX (za najlepszą europejską innowację foto).

W tym roku kategorii przybyło, co sprawiło, że została nagrodzona większa ilość producentów i choć można by pomyśleć, że to sztucznie powiększana liczba zwycięzców, to w tym przypadku nie znajduje to potwierdzenia, gdyż oprócz wyłonionych liderów znalazło by się jeszcze kilka produktów godnych uwagi.



Poniżej pełna lista kategorii i zwycięzców.

Najlepszy hi-endowy system fotograficznym - Hasselblad H2D-39 – zobacz
Najlepszy profesjonalny aparat fotograficzny - Canon EOS 5D - zobacz
Najlepszy aparat fotograficzny - Nikon D200
Najlepszy amatorski aparat fotograficzny - Sony Alfa 100 – zobacz
Najlepszy aparat kompaktowy - Samsung NV10 – zobacz
Najlepszy aparat kieszonkowy - Olympus µ 720 SW - zobacz
Najlepszy aparat typu ultra-zoom - Fujifilm FinePix S5600 – zobacz
Najlepszy system profesjonalnych obiektywów - Olympus Digital Top Pro Zuiko
Najlepszy obiektyw konsumencki - Tamron SP AF 17 - 50mm F/2.8 XR Di II LD
Najlepsza drukarka fotograficzna - Canon PIXMA iP6600D
Najlepsza mini-drukarka - Samsung SPP-2040B
Najlepszy skaner - Epson Perfection V700 Photo/V750 Pro – zobacz
Najlepsze oprogramowanie fotograficzne - Adobe Lightroom – zobacz
Najlepsza karta pamięci - SanDisk Extreme IV - zobacz
Najlepszy foto-bank - Jobo Giga Vu Pro Evolution - zobacz
Największa innowacja fotograficzna - U Point Technology/Capture NX
Najlepszy projektor wideo - InFocus IN76

źródło:fotal.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl
  • Drogi uzytkowniku!

    W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

    Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

     Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

     Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

    Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.