Mefisto...diabeł czy anioł?


2009-08-11 00:54
Onkolodzy: badania potwierdzaj skuteczno leku na raka nerki

Lek na raka nerki o nazwie sorafenib wydua ycie pacjentw z zaawansowan postaci tego nowotworu - dowodz wieloletnie badania, w ktrych brali udzia rwnie polscy pacjenci. Publikacja na ten temat ukazaa si na amach czasopisma medycznego "Journal of Clinical Oncology". Brak publikacji "penych, kocowych wynikw badania" tego leku w recenzowanym czasopimie by jednym z argumentw, ktrymi Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM) uzasadnia brak pozytywnych rekomendacji dla programu lekowego z sorafenibem w terapii zaawansowanego raka nerki. Pienidze na leki objte takimi programami pochodz ze rodkw publicznych.

"Sdz, e publikacja w +Journal of Clinical Oncology+ powinna przyczyni si do ponownego rozpatrzenia przez AOTM zasadnoci refundowania sorafenibu i wczenia go do nowego programu Narodowego Funduszu Zdrowia" - powiedzia prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jeden z autorw artykuu.
Jak poinformowaa rzecznik AOTM Katarzyna Jagodziska, "prawdopodobnie ze wzgldu na pojawienie si nowych dowodw na temat skutecznoci leku Ministerstwo Zdrowia zlecio agencji ponowne wydanie rekomendacji na temat zastosowania sorafenibu w terapii zaawansowanego raka nerki".

Badanie III fazy sorafenibu (o skrtowej nazwie TARGET) rozpoczo si w 2003 r. i objo 903 pacjentw z zaawansowanym rakiem nerki - nie nadajcym si do wycicia lub rozsianym, ktrzy wczeniej nie odnieli korzyci z terapii cytokinami - interferonem alfa bd interleukin 2. S to substancje wystpujce naturalnie w organizmie, ktre stymuluj ukad odpornoci do walki z nowotworem.

Wrd tych chorych byo okoo 80 pacjentw z Polski, z czego 50 z orodka prof. Szczylika.

Pocztkowo poowa grupy (451 osb) otrzymywaa doustny lek sorafenib, a poowa placebo, przy czym ani pacjenci ani lekarze nie wiedzieli, co kto zaywa.

"Po pewnym czasie odnotowano, e w grupie leczonej sorafenibem rzadziej obserwuje si postp choroby nowotworowej, ni w grupie kontrolnej otrzymujcej placebo. Stwierdzono wwczas, e nieetycznym jest kontynuowanie leczenia w tej formie i pacjentom otrzymujcym placebo proponowano przejcie na leczenie sorafenibem" - przypomnia PAP dr Jakub onierek, ktry pracuje w klinice prof. Szczylika. cznie na lek przeszo 48 proc. chorych z grupy placebo.

Kolejne wyniki badania TARGET pokazay, e sorafenib opnia postpy choroby nowotworowej w porwnaniu z placebo - czas wolny od postpw raka by niemal dwukrotnie duszy.

"Najnowsza praca mwi o tym, e udao si stwierdzi jeszcze waniejsz korzy ze stosowania tego leku, tj. wyduenie ycia pacjentw - rednio z 14,3 miesica do 17,8 miesica" - wyjani dr onierek. Na ocen tego parametru potrzeba znacznie wicej czasu, dlatego te dane pojawiaj si dopiero teraz, doda.

Wedug prof. Szczylika, badanie TARGET dostarczyo przekonujcych dowodw naukowych na to, e chorzy z rakiem nerki odnosz korzyci z leczenia sorafenibem.

"To bardzo istotne, poniewa rak nerki nie jest chorob jednolit - istnieje kilka rodzajw tego nowotworu, a kady z nich ma inne podoe i charakteryzuje si odmienn wraliwoci na leczenie. Z tego wzgldu onkolodzy prowadzcy terapi tych nowotworw powinni mie moliwo zastosowania rnorodnych lekw. Niestety, obecnie w Polsce refundowany jest tylko jeden preparat - interferon alfa, a przygotowywany przez NFZ projekt programu terapeutycznego dla chorych na raka nerki poszerza gam dostpnych rodkw tylko o jeden dodatkowy specyfik - sunitinib" - ubolewa onkolog.

Jak przypomnia dr onierek, na wiecie i w Polsce, s zarejestrowane 4 leki dla pacjentw z zaawansowanym rakiem nerki (oprcz sunitynibu i sorafenibu jest jeszcze temsirolimus i bevacizumab). S to leki nowej generacji, stworzone przy pomocy nowoczesnych metod biotechnologicznych. Dziaaj bardziej specyficzne ni chemioterapia - np. sorafenib, nalecy do grupy inhibitorw kinaz tyrozynowych, hamuje procesy tworzenia naczy krwiononych w guzie oraz podziay komrkowe. Ich koszt jest zarazem bardzo wysoki.

"Kady z tych lekw ma swoje miejsce w leczeniu raka nerki, poniewa kady powinien by stosowany w nieco innych wskazaniach. Na przykad sorafenib nadaje si dla pacjentw z jasnokomrkowym rakiem nerki, ktrzy s w podeszym wieku, maj obcienia w postaci dodatkowych schorze i gorszy oglny stan zdrowia. Jest to bowiem lek o mniejszej toksycznoci ni sunitynib" - wyjani onkolog.

Obecnie, w Polsce jedynym sposobem na otrzymanie refundacji ktrego z nowych lekw w terapii zaawansowanego raka nerki jest ubieganie si o tzw. chemioterapi niestandardow. Zdaniem dra onierka, procedura ta jest jednak skomplikowana i dugotrwaa, a poza tym wiele szpitali nie moe sobie na ni pozwoli, ze wzgldu na koszty.

Specjalista podkreli, e leki nowej generacji odmieniy los pacjentw z zaawansowanym rakiem nerki, na ktrego nie dziaa standardowa chemioterapia. Z kolei, cytokiny przynosz korzy tylko 15 proc. chorym; reszta w ogle na to leczenie nie reaguje. "Ze wzgldu na nisz cen i wiksz dostpno, w Polsce w leczeniu pacjentw z rakiem nerki naduywa si interferonu, cho czsto mona przewidzie, e lek u nich nie zadziaa" - ubolewa dr onierek.

Na raka nerki choruj gwnie osoby po 50. roku ycia. Kadego roku na caym wiecie notuje si ok. 170 tys. nowych zachorowa na raka nerki i ok. 82 tys. zgonw z jego powodu. W Polsce co roku nowotwr ten rozpoznawany jest u blisko 3,8 tys. osb, a umiera na niego 2,4 tys. chorych.

Czciej wystpuje u mczyzn ni u kobiet - w Polsce jest sidmym w kolejnoci, najczciej wystpujcym nowotworem u mczyzn i jedenastym u kobiet.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga



rdo: http://www.naukawpolsce.p...kSum=2095483403
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl