ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Już starożytni zdawali sobie sprawę z tego, że otoczenie, w których żyjemy i pracujemy, ma duży wpływ na jakość naszego życia. Podobnie jak jedzenie nie jest tylko źródłem niezbędnej energii, tak dom to nie tylko miejsce naszego przebywania.

Zależność między życiem człowieka a miejscem zamieszkania, od wieków badano w Chinach. Powstał tam system wiedzy nazywany Feng Shui. Według niego wszechświat ciągle się zmienia i rozwija za sprawą dwóch sił: pozytywnej - Yang (pierwiastek męski) i negatywnej - Yin (pierwiastek żeński). Gdy obie te siły pozostają w harmonii, wszystkie rzeczy przepełnione są pulsującą energią Chi - "oddechem życia".

Gdy pomiędzy Yin i Yang brak jest harmonii, powstaje energia Sha - "zabijający oddech". Sha osłabia i przynosi szkody. Dzięki Feng Shui można kontrolować przepływ Chi i Sha przez nasze otoczenie. Dla Chińczyków Feng Shui od wieków jest sposobem na życie. Jest zarówno sztuką, jak i nauką, która nadała kształt chińskim miastom i wsiom, a teraz ma także znaczny wpływ na kulturę Zachodu. Również w Polsce coraz częściej słyszy się o naszej odmianie Feng Shui - Geomancji.

Wprawdzie ograniczone możliwości finansowe są dużą przeszkodą w stworzeniu własnego "azylu" wolnego od negatywnych energii. Ale kierując się wskazówkami feng shui, można wybrać dla siebie dom z jak najkorzystniejszą lokalizacją. Jeśli więc zamierzamy kupić działkę budowlaną albo już gotowy dom, trzeba zorientować się, czy stoi on w zdrowym miejscu.

Gdzie postawić dom?

Idealnym miejscem dla domu jest naturalne lub sztuczne zagłębienie. Byłoby najlepiej, gdyby dom stał na południowym zboczu, z rzeką płynącą od wschodu wzdłuż boku budynku, a następnie skręcającą i znikającą pod ziemią. Wolno płynąca rzeka czy strumień zawsze oznacza dobre feng shui. Najlepsze są miejsca położone w zakolu, gdyż korzystne chi krąży wokół tak usytuowanego domu, zapewniając mieszkańcom pomyślność. Chińczycy uważają miejsce pozbawione wody za nieszczęśliwe, gdyż symbolizuje jałowość i może sprowadzić na mieszkających tam ludzi bezpłodność - zarówno tę biologiczną, jak i psychiczną.

Działka powinna mieć kształt prostokąta o bokach ukierunkowanych zgodnie z czterema głównymi stronami świata. Może mieć również kształt kwadratu lub koła.

Od tyłu dom powinien być osłonięty pasmem wzgórz, innym budynkiem, kępą drzew czy jakimś niedużym wzniesieniem. Właściciele osiągną maksymalne korzyści, jeśli ich dom będzie chroniony przez wzgórza w kształcie podkowy. Jedno z nich powinno być nieco wyższe. Osłonę mogą również zapewnić pobliskie budynki, o ile tylko nie są zbyt duże w porównaniu z oglądanym domem i nie przytłaczają go.

Drzwi od południa

Najkorzystniej jest, gdy front domu z drzwiami wejściowymi znajduje się po jego południowej stronie. Główne drzwi wejściowe powinny być szerokie, umieszczone po lewej stronie. Najlepiej, jeśli otwierają się do środka, bo w ten sposób symbolicznie zaprasza się do domu szczęście i zdrowie. Bardzo niekorzystne jest umieszczenie głównego wejścia naprzeciwko kościoła czy cmentarza. Nie powinno być ono także przedłużeniem drogi czy ścieżki. Zaś najgorzej jest, jeśli po wyjściu z domu widzisz rozwidlającą się drogę (w kształcie litery Y), gdyż może to przynieść pecha w życiu rodzinnym lub w pracy.

Roślinna ochrona

Oglądając parcelę, trzeba także zwrócić uwagę na otaczające ją rośliny i drzewa. Bujna, soczyście zielona trawa oznacza dobre feng shui. Rośliny rozwijają się tam, gdzie dzięki równowadze yin i yang reprezentowanej przez słońce i cień, wiatr i wilgoć gromadzi się pozytywna energia. Nie mniej istotne są wzajemne relacje poszczególnych elementów świata przyrody: skał, kamieni, gleby, wody, roślin. Jeśli pozostają w równowadze, żaden pojedynczy element nie przytłacza pozostałych. Wówczas wszystkie uzupełniają się i uwypuklają estetykę miejsca.

Powinno się unikać miejsc narażonych na działalność żywiołów zwłaszcza wiatrów, deszczy i burz. Niekorzystny może być na przykład teren na szczycie wzgórza, na skraju urwiska, zbyt blisko morza.

A co w środku?

• Czarodziejskie rośliny

Kwiaty są jednym z najlepszych nośników dobroczynnego promieniowania. Ich działanie jest jeszcze lepsze, gdy są zdrowe i w pełni rozwinięte. Nie wolno jednak pozostawiać w wazonie zwiędłych kwiatów. Takie sprowadzają na mieszkańców choroby i powodują niezdrowe napięcia. Bezpieczniejsze są sztuczne. Zawsze wyglądają jak nowe i nigdy nie więdną. Z tego samego powodu nie powinno się trzymać w domu roślin lub kwiatów zasuszonych. Bez względu na to, jak ładnie wyglądają, według chińskiej metody feng shui symbolizują śmierć i nie przyciągają dobrej, wibrującej zdrowiem i powodzeniem energii. Kojarzą się bardziej ze światem zmarłych niż żywych.

• Rada dla zakochanych

Osoby pragnące wstąpić w związek małżeński mogą postawić w południowo-zachodniej części domu bukiet świeżych lub sztucznych piwonii, ewentualnie zastąpić je chińskim obrazkiem przedstawiającym te kwiaty. Piwonia uważana jest za najdoskonalszy ze wszystkich kwiatów. W wielu tradycyjnych chińskich domach bukiet piwonii sygnalizuje obecność córek na wydaniu.

Osoby, którym nie układa się w związku z partnerem, powinny sprawdzić południowo-zachodni kąt w swoim domu oraz uważnie przyjrzeć się sypialni. Generalne porządki, pozbycie się sterty śmieci, które zostały z myślą, że "kiedyś się przydadzą", na pewno energetycznie oczyszczą atmosferę między partnerami. Pozbądź się zdjęć osób samotnych, zastąp je fotografiami zwierząt, lub grupy przyjaciół. W oknie sypialni powieś kryształ górski lub witraż, na ścianie naprzeciw drzwi lustro lub zdjęcie pięknego krajobrazu. Nie zapominaj o czerwonych akcentach. Symbolizują Ogień, a więc wprowadzą odrobinę pasji, namiętności i szaleństwa do Twojego związku.

W punkcie bogactwa (południowo-wschodniej części domu) można ustawić w wazonie kwiaty o zdecydowanym, czerwonym kolorze. Od razy zauważymy przypływ gotówki i polepszenie sytuacji finansowej.

Udekorowanie domu kwiatami doniczkowymi to jeden z najlepszych sposobów na ożywienie mieszkania i zlikwidowanie negatywnych energii, wysyłanych przez kolumny, belki i inne przedmioty o ostrych kątach. Przy doborze roślin proszę kierować się kształtem liści. Najlepsze są te o szerokich i zaokrąglonych liściach, a unikać należy kaktusów i roślin karłowatych. Wyjątek stanowią sukulenty o mięsistych liściach, które sprzyjają dobremu feng shui. Zielone rośliny działają doskonale na osoby urodzone pod wpływem żywiołu ognia (Baran, Lew, Strzelec). Rośliny służą także do uaktywnienia poszczególnych sektorów mieszkania w zależności od celu, jaki chce się zrealizować. Jeżeli chcemy dodać domownikom energii życiowych, doniczki z kwiatami ustawmy w centrum domu.

Rola światła

Oprócz odpowiedniego położenia budynku i wykorzystania kwiatów dla sprowadzenia dobrej energii do naszego mieszkania, równie ważna jest sprawa oświetlenia. Czasem wystarczy inaczej ustawić lampy, aby do naszego życia wróciła harmonia.

Do mieszkania powinno dochodzić jak najwięcej światła słonecznego. Dlatego nie powinno się sadzić przed domem drzew i krzewów, które "przeszkadzają" promieniom słonecznym w dojściu do pomieszczeń. Równie niekorzystne jest zasłonięcie okien bluszczem. Powinniśmy spać przy odsłoniętych zasłonach lub żaluzjach, tak, aby zaraz po wschodzie dochodziło do pomieszczenia naturalne światło słoneczne. Jednak także i tutaj nie można przesadzić. Zbytnie ogrzanie jest szkodliwe. Dlatego w oknach pomieszczeń zwróconych na południe wskazane jest zamontowanie rolet lub żaluzji, które w razie potrzeby ochronią przed zbytnią ingerencją słońca.

Warto także większą uwagę zwrócić na oświetlenie sztuczne. W ciemnych, dużych pokojach dobrze jest ustawić kilka lamp, w zależności od funkcji, które mają spełniać. Dla podkreślenia pozytywnych energii jedną lampę należy zawiesić na środku pokoju. Szczególnie korzystna jest taka, która rzuca światło zarówno w górę, jak i w dół. Abażury powinny być przezroczyste. Tworzą nastrój bezpieczeństwa i przytulności. Boczne lampy należy tak ustawić, aby rozświetlały ciemne kąty. W sypialni powinniśmy zrezygnować z oświetlenia sufitowego. Najodpowiedniejsza jest boczna lampa koło łóżka, dająca rozproszone światło na cały pokój. Błędem jest również montowanie jarzeniówek w wezgłowiu łóżka. Należy unikać abażurów kanciastych, o ostrych kątach.

Intymną atmosferę spotęguje światło świec. Także rozpalony wieczorem ogień w kominku scala, integruje rodzinę, nie sprzyja kłótniom. Gdy jednak mieszkamy w bloku i nie mamy takiej możliwości, z powodzeniem zastąpią go świece palące się w lichtarzu.

Biuro, jak warsztat czarnoksiężnika

Dużo czasu spędzamy przy biurku. W domu, szkole lub w pracy. Tu piszemy listy, podpisujemy ważne dokumenty, odrabiamy pracę domową. Specjaliści od wpływów natury na funkcjonowanie człowieka twierdzą, że bardzo duży wpływ na jakość naszej pracy ma to, jak jest ustawione nasze biurko.

Przede wszystkim musi mieć ono stałe miejsce. Nie można siedzieć tyłem do drzwi lub okna. Najkorzystniej jest, gdy mamy "na oku" osoby, które wchodzą do pokoju i siedzimy bokiem do okna. Siedząc przodem do okna koncentrujemy się na tym, co się dzieje na zewnątrz, a nie na pracy. Równie ważne jest rozłożenie przedmiotów na naszym biurku. Proponuję prosty eksperyment. Na środku biurka proszę położyć kompas, a przedmioty rozłożyć według następującej zasady:

• Na południu (czyli przed sobą na kraju biurka) rozłóż wszystkie dokumenty do załatwienia "od ręki" - wszelkiego rodzaju obliczenia, opracowania, umowy, rachunki itp. To miejsce symbolicznie odpowiada za jasność umysłu, siłę przekonywania, bystrość.

• Na południowym wschodzie powinno się znaleźć wszystko związane z komunikacją: korespondencja, telefon, fax. Energia tego miejsca wiąże się łatwością nawiązywania kontaktów.

• Na południowym zachodzie biurka jest miejsce na przedmioty związane z twoimi współpracownikami lub z ludźmi bliskimi twemu sercu. Tu możesz postawić zdjęcie współmałżonka, rodziców lub dziecka. Wzmocni to więź między wami.

• Na wschodzie ułóż rzeczy, które wiążą się z planowanymi nowymi przedsięwzięciami, pomysłami, przyszłością. Mogą to być biznes-plany, projekty mieszkania lub domu, plan zajęć. Miejsce to sprzyja zapoczątkowywaniu.

• Na zachodzie trzymaj dokumenty spraw załatwionych - archiwum. Mogą to być rozliczenia finansowe, raporty, zaopiniowane projekty, skończone wypracowania. Jest to także dobre miejsce na przechowywania książeczek czekowych i gotówki. Zachód związany z końcem dnia, wysyła dobrą energię dla spraw ukończonych. Gdy przedstawisz do oceny dokumenty, które leżały w zachodniej części biurka, możesz spodziewać się pochwały.

• Na północnym zachodzie doskonale prezentują się terminarze, notesy z adresami i telefonami. Ta część biurka posiada energię odpowiedzialną za zarządzanie ludźmi, kierowanie i wydawanie poleceń.

• Na północy biurka najlepiej jest ułożyć przedmioty służące naszemu rozwojowi: podręczniki, poradniki, wszystko, co w przyszłości może zdecydować o naszym powodzeniu.

• Na północnym wschodzie jest doskonałe miejsce na położenia wszystkiego, co wiąże się z ryzykiem i rywalizacją. Tu powinny się znaleźć dokumenty związane z inwestowaniem, planami finansowymi, pożyczkami, rozliczeniami.

W planach ustawiania mebli w pomieszczeniu biurowym należy zwrócić uwagę, aby nasze biurko było prostokątne. Kwadraty, owale i kształty nieregularne są niewskazane. Na ostre kanty "stołu szefa" można nałożyć plastikowe narożniki. Nie będziemy ryzykować siniaków, a energia pochodząca z takiego biurka, będzie znacznie przyjaźniejsza dla siedzącego przy nim i interesantów.

mwmedia.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl