Mefisto...diabeł czy anioł?

¦wiêto Konstytucji 3 Maja

(w³a¶ciwie Ustawa Rz±dowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa reguluj±ca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje siê, ¿e Konstytucja 3 maja by³a pierwsz± w Europie i drug± na ¶wiecie (po konstytucji amerykañskiej z 1787 r.) nowoczesn±, spisan± konstytucj±. Niektórzy uznaj± jednak konstytucjê korsykañsk± z 1755 r. za pierwsz± na ¶wiecie, a tym samym amerykañsk± za drug± i polsko-litewsk± za trzeci±.

Konstytucja 3 maja zosta³a ustanowiona ustaw± rz±dow± przyjêt± tego dnia przez sejm. Zosta³a zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej z³otej wolno¶ci. Konstytucja wprowadzi³a polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawia³a ch³opów pod ochron± pañstwa, w ten sposób ³agodz±c najgorsze nadu¿ycia pañszczyzny. Konstytucja znios³a zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjêciem Konstytucji pozostawia³o sejm na ³asce ka¿dego pos³a, który, je¶li zechcia³ – z w³asnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne si³y, albo magnatów – móg³ uniewa¿niæ wszystkie podjête przez sejm uchwa³y. Konstytucja 3 maja mia³a wyprzeæ istniej±c± anarchiê, popieran± przez czê¶æ krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przet³umaczono Konstytucjê na jêzyk litewski.

Przyjêcie Konstytucji 3 maja sprowokowa³o wrogo¶æ s±siadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeñca Fryderyka Wilhelma II zosta³a pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacj± targowick± - spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom os³abiaj±cym ich wp³ywy. Pomimo tej klêski i pó¼niejszego II rozbioru Polski, Konstytucja 3 maja wp³ynê³a na pó¼niejsze ruchy demokratyczne w ¶wiecie. Po utracie niepodleg³o¶ci w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypomina³a o walce o niepodleg³o¶æ. Zdaniem dwóch wspó³autorów, Ignacego Potockiego i Hugona Ko³³±taja by³a "ostatni± wol± i testamentem gasn±cej Ojczyzny".

Dwa dni po uchwaleniu Konsty­tucji przez Sejm Wielki, 5 maja 1791 roku dzieñ 3 maja zosta³ uzna­ny ¦wiêtem Kon­stytucji 3 Maja. Po III rozbiorze Polski, ¶wiêtowanie zosta³o zakazane przez zaborców. Po od­zyskaniu niepodleg³o¶ci w 1918 r., Sejm Ustawodawczy ustanowi³ w kwietniu 1919 r. dzieñ 3 maja ¶wiêtem narodowym II Rzeczy­pospolitej. Zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny ¶wiatowej, obchodzone by³o tylko w 1945 r., gdy¿ z powodu anty­komunistycznych demonstracji 3 maja w 1946 r. by³o zakazane, a w styczniu 1951 r. oficjalnie zdele­galizowane przez w³adze PRL. Po zmianie ustroju w 1989 r., ¦wiêto Konstytucji 3 Maja sta³o siê od 1990 r. dniem wolnym od pracy i jest jednym z najwa¿niejszych pol­skich ¶wi±t pañstwowych. W roku 2007 po raz pierwszy obchodzone by³o tak¿e na Litwie.
Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 by³a pierwsz± w Europie i drug± na ¶wiecie (po konstytucji amerykañskiej z 1787 r.) nowo­czesn±, spisan± konstytucj±. Zo­sta³a ustanowiona ustaw± rz±dow±, przyjêt± przez Sejm w celu naprawy

systemu politycznego Rzeczypo­spolitej Obojga Narodów. Wpro­wadzi³a zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawia³a ch³opów pod ochron± pañstwa, ³agodz±c najgor­sze nadu¿ycia pañszczyzny. Znios³a zgubne liberum veto, które dawa­³o mo¿liwo¶æ uniewa¿nienia wszystkich przyjêtych przez Sejm uchwa³ jednemu po­s³owi. W ten sposób ka¿dy pose³, przekupiony przez magnatów lub obcych agentów, móg³ blokowaæ wszelkie reformy pañstwa, zmierzaj±ce do ukrócenia prywaty i anarchii. Wkrót­ce w obronie swych intere­sów, spisek przeciw Konstytu­cji zawi±zali w Targowicy polscy magnaci, wspierani przez carycê Katrzynê Wielk±, co skoñczy³o siê pierwszym rozbiorem Polski

1 2 3 4

1. Oryginalny manuskrypt Konstytucji 3 Maja
2. Sala Senatorska na Zamku Królewskim w Warszawie, miejsce uchwalenia konstytucji 3 maja
3. Medal wybity w 1791 z okazji uchwalenia konstytucji 3 maja
4. Konstytucja 3 Maja 1791 roku (obraz Jana Matejki, 1891)

Wiêcej na temat:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl