Mefisto...diabeł czy anioł?

Nadmiar energii uczniowie roz³adowuj± na treningach. Na jakikolwiek przejaw z³ego zachowania nauczyciele reaguj± natychmiast. Ju¿ od progu widaæ, ¿e Zespó³ Szkó³ Sportowych nr 2 w Chorzowie dba o bezpieczeñstwo uczniów. Nie wejdzie do niej nikt niepowo³any. Trzeba najpierw min±æ portierniê. - Ten sposób kontroli funkcjonuje u nas od trzech lat i sprawdza siê znakomicie - potwierdza Krzysztof ¦liwa, dyrektor zespo³u.
Zespó³ Szkó³ Sportowych w Chorzowie.


Grzeczni za punkty

W szkole obowi±zuje wewnêtrzny system oceniania. - Na pocz±tku semestru ka¿dy uczeñ dostaje 150 punktów, co jest równoznaczne z ocen± dobr± z zachowania. On sam decyduje o ocenie koñcowej. Ilo¶æ punktów uzale¿niona jest od jego zachowania i aktywno¶ci - wyja¶nia Joanna Pieczko, wicedyrektor ZSS nr 2 i szkolny pedagog. Ocenê mo¿na podwy¿szaæ poprzez reprezentowanie szko³y w konkursach (10-50 pkt.), w zawodach sportowych (5-30 pkt.), w uroczysto¶ciach i wewnêtrznym ¿yciu szko³y (1-25 pkt.), akcjach charytatywnych (1-25 pkt.), w zbiórkach surowców wtórnych (10 pkt.), za niesienie bezinteresownej pomocy koledze w nauce (25 pkt.). Mo¿na tak¿e traciæ punkty za ³amanie uczniowskich obowi±zków, przeszkadzanie na lekcjach (5 pkt.), niewykonywanie poleceñ nauczyciela (5-20 pkt.), u¿ywanie telefonu komórkowego na zajêciach (10 pkt.), niszczenie sprzêtu i budynku (5-100 pkt.), udzia³ w bójkach (20-50 pkt.).


Razem z trenerami

Uczniowie maj± zagospodarowany czas po lekcjach. Dla tych, którzy chcieliby rozwijaæ zainteresowania, szko³a przygotowa³a bezp³atne ko³a zajêæ. Na m³odych sportowców codziennie czeka dwugodzinny trening. Nauczyciele, pedagodzy szkolni i trenerzy wspólnie nadzoruj± ich pracê.

- Je¿eli który¶ z uczniów opuszcza siê w nauce, rozmawiamy z jego trenerem. Razem staramy siê mu pomóc - mówi Joanna Pieczko i dodaje: - Chcemy, ¿eby tak¿e trenerzy wp³ywali wychowawczo na uczniów. Uczyli ich dyscypliny, punktualno¶ci i odpowiedzialno¶ci.

Wa¿na profilaktyka

Pedagodzy s± czujni. Gdy dociera do nich niepokoj±cy sygna³, natychmiast reaguj±. - Problem nie mo¿e zostaæ nierozwi±zany. A my jeste¶my konsekwentni - t³umaczy Marzena Piotrowska, nauczycielka kszta³cenia zintegrowanego i pedagog szkolny. W ZZS realizowane s± tak¿e programy profilaktyczne. Szko³a wybra³a projekt "Spójrz inaczej". Zajêcia sk³adaj± siê z trzech czê¶ci, przeznaczonych dla uczniów klas: I-III, IV-VI i gimnazjum. Program obejmuje bloki tematyczne, dotycz±ce uczestnictwa w grupie, postrzegania siebie i rozumienia swoich uczuæ oraz rozwi±zywania problemów. Dla najm³odszych i ¶rednich klas przewidziano blok "Dbamy o swoje zdrowie". Dla klasy IV "My i narkotyki", natomiast dla klas najstarszych blok "My i ¶rodki uzale¿niaj±ce".

Swój sprzeciw wobec przemocy m³odzi ludzie wyra¿aj± równie¿ przez sztukê. - W ubieg³ym roku odby³ siê w Chorzowie I Miejski Konkurs Ma³ych Form Teatralnych na inscenizacjê o tematyce wychowawczo-profilaktycznej. Nasi uczniowie zaprezentowali spektakl, którego tematem by³o ironiczne opisanie negatywnych zachowañ. Zajêli¶my pierwsze miejsce - opowiada Marzena Piotrowska.

Aktywno¶æ rodziców

Pedagodzy staraj± siê k³a¶æ nacisk na kontakt z rodzicami. Nim dziecko stanie siê uczniem, jego opiekunowie musz± poznaæ zasady panuj±ce w placówce. Dotyczy to stroju uczniów, który powinien byæ przyzwoity. ZZS nr 2 organizuje tak¿e szkolenia dla rodziców. Ka¿dy mo¿e wybraæ interesuj±cy go temat. - Poza tym nauczyciele pe³ni± raz w miesi±cu dodatkowe bezp³atne dy¿ury. Rodzic, który nie móg³ byæ obecny na wywiadówce, mo¿e przyj¶æ w dowolnym terminie - dodaje Pieczko.
Agnieszka Nowak - Dziennik Zachodni
¼ród³o
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl