Mefisto...diabeł czy anioł?

Zielony pigment, stosowany przez XVIII- wiecznych malarzy, może znaleĽć zastosowanie przy produkcji szybszych i bardziej energooszczędnych komputerów - informuje pismo "Nanotechnology News".
Zieleń kobaltowa (czasem zwana także zieleni± Rinmana) jest zielononiebiesk± mieszanin± cynkanu kobaltu oraz tlenku cynku. Barwnik został opracowany przez szwedzkiego chemika Svena Rinmana w roku 1780. Nie zdobył jednak popularno¶ci ze względu na wysok± cenę oraz mało efektown± barwę.

Dopiero niedawno zaobserwowano, że zieleń kobaltowa ma w pokojowej temperaturze takie wła¶ciwo¶ci magnetyczne, jakie inne materiały zyskuj± dopiero w okolicy zera bezwzględnego. Zdaniem profesora Daniela Gamelina z University of Washington w Seattle, zieleń kobaltowa może znaleĽć zastosowanie w "spintronicznych" układach scalonych. Konwencjonalna elektronika wykorzystuje ruch i gromadzenie się elektronów do prowadzenia obliczeń lub gromadzenia danych. Spintronika w tym samym celu manipuluje magnetycznymi (a raczej spinowymi) wła¶ciwo¶ciami elektronów.

Układy spintroniczne powinny być znacznie szybsze niż elektroniczne i mniej wymagaj±ce pod względem ilo¶ci energii potrzebnej do ich zasilania.

Na razie zjawiska spintroniczne wykorzystuje się w niektórych twardych dyskach, ale uzyskanie użytecznego półprzewodnika, który pozwalałby manipulować magnetyzmem elektronów pozwoliłoby wytwarzać spintroniczne układy scalone.

Ľródło:onet.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl