ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Justyna Kowalczyk zdobyła w piątek na Polanie Jakuszyckiej kolejny tytuł mistrzyni Polski. Tym razem narciarka AZS AWF Katowice, trzykrotna medalistka mistrzostw świata wygrała rywalizację z udziałem 16 zawodniczek w sprincie na dystansie 1,2 km techniką klasyczną.

Wicemistrzynią kraju została dwukrotna złota medalistka młodzieżowych mistrzostw świata, koleżanka klubowa Kowalczyk - Sylwia Jaśkowiec. Brązowy medal przypadł Marceli Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne/AWF Katowice).

To drugi złoty medal MP 2009 Justyny Kowalczyk. 24 marca triumfowała w biegu na 15 km techniką klasyczną wyprzedzając Jaśkowiec i Paulinę Maciuszek (LKS Poroniec).

Podobnie wśród mężczyzn na dwóch czołowych lokatach nie było sensacji. Zwyciężył Janusz Krężelok (AZS AWF Katowice) rewanżując się Maciejowi Kreczmerowi (LKS Poroniec Poronin) za porażkę 23 marca w biegu na 30 km techniką klasyczną. Trzeci był Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce/SMS Szczyrk).

W sprincie kobiet oraz mężczyzn najliczniejsze ekipy, po siedem osób, zgłosił AZS AWF Katowice. Najstarszym uczestnikiem był 35- letni Janusz Krężelok, a najmłodszymi, urodzeni w 1991 roku Andrzej Nędza-Kubiniec (UKS Regle Kościelisko), Artur Bobrecki, Henryk Domański, Piotr Fundanicz (wszyscy MKS Halicz Ustrzyki Dolne) oraz Sebastian Andrejczuk (UKN Pod Stróżą Miszkowice) i Grzegorz Łabuz (LKS Witów Mszana Dolna).

Wśród kobiet najmłodszymi "sprinterkami" były: szósta w biegu Ewelina Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne), Magdalena Kozielska (UKS Regle Kościelisko), Sylwia Górnik (AZS AWF Kraków/SMS Zakopane), Karolina Maruszczak, Paulina Boczula i Tatiana Gawron (wszystkie MKS Karkonosze Jelenia Góra) oraz Magdalena Łożnicka (KS Śnieżka Karpacz).

Sylwii Jaśkowiec, która w piątek zdobyła drugi srebrny medal MP 2009 w biegach narciarskich wcale nie przeszkadza, że tytuły "zgarnia" Justyna Kowalczyk.

- Justyna jest poza konkurencją, nie tylko dla mnie i wcale mi to nie przeszkadza, że jestem "wiecznie druga". Kończący się sezon był dla mnie udany. Myślę, że w mistrzostwach świata w Libercu dałyśmy powody do optymizmu w biegu sztafetowym - oceniła młodzieżowa mistrzyni świata, koleżanka klubowa Justyny Kowalczyk w AZS AWF Katowice.

Powody do radości miała Justyna Mordarska. Zawodniczka UKN Pod Stróżą zajęła wprawdzie piąte miejsce, to jednak okazała się najlepszą biegaczką z Dolnego Śląska. - Nie przypuszczałam, że stać mnie na tak wysoką lokatę. Początek sezonu miałam niezbyt dobry, ale z jego końca jestem zadowolona - powiedziała.

- Trzy złote medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dają mi nadzieję na szybszy awans - dodała zawodniczka, którą w UKN Pod Stróżą w Miszkowicach opiekuje się trener Artur Bodzek.

Dla 18-letniej Eweliny Marcisz dodatkowym bodźcem jest rywalizacja ze starszą o cztery lata siostrą Marcelą, która w sprincie zdobyła brązowy medal. - Z jej lokaty i swojego szóstego miejsca jestem ogromnie zadowolona - podkreśliła narciarka klubu MKS Halicz Ustrzyki Dolne i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, której absolwentką jest Justyna Kowalczyk.

Za plecami Janusza Krężeloka i Macieja Kreczmera udaną walkę o pozostałe miejsce na podium stoczył w piątek Maciej Staręga z Siedlec. Do biegania namówił go ojciec Grzegorz.

- Dziś w moim klubie UKS Rawa Siedlce za biegi wzięło się 30 dziewcząt i chłopców. Jeśli nie znajdę się w olimpijskiej ekipie na Vancouver, to powalczę o udział w następnych igrzyskach w Soczi. W tym roku poprawiłem się w klasyku. To zasługa trenera Jana Klimki - powiedział brązowy medalista w sprincie Maciej Staręga.

Wyniki sprintu na 1,2 km techniką klasyczną:

kobiety

finał A

1. Justyna Kowalczyk (AZS Katowice)

2. Sylwia Jaśkowiec (AZS AWF Katowice)

3. Marcela Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne/AWF Katowice)

4. Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin)

finał B

1. Justyna Mordarska (UKN Pod Stróżą Miszkowce/SMS Szczyrk)

2. Ewelina Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne/SMS Zakopane)

3. Agnieszka Szymańczyk (AZS AWF Katowice)

4. Martyna Galewicz (LKS Poroniec Poronin)

startowało 27 zawodniczek; Magdalena Kozielska (UKS Regle Kościelisko/SMS Szczyrk) i Monika Fundanicz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne/AWF Katowice) nie ukończyły konkurencji