ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Obchodzący w tym roku 85-lecie poeta, prozaik, dramaturg i eseista Tadeusz Różewicz otrzymał w niedzielę nagrodę Złotego Berła - wyróżnienie Fundacji Kultury Polskiej (FKP).

Uroczystość z udziałem laureata odbyła się w niedzielę w warszawskim Teatrze Narodowym.

Różewicz przyznał, że długo zastanawiał się nad tym, czy odebrać nagrodę. "Nie byłem pewny czy to przyjmę, czy to wezmę. Potem zapoznałem się z ludźmi, którzy ten symbol władzy już otrzymali. Był wsród nich Jerzy Giedroyc" - mówił Różewicz. Dodał, że obecność Giedroycia wśród laureatów Złotego Berła, była dla niego decydująca, ze względu na szacunek jakim darzy redaktora paryskiej "Kultury".

"Do pełnej władzy brakuje mi jeszcze jabłka i korony, ale koronę zostawmy dla miss Polski i miss świata" - żartował Różewicz.

Poeta otrzymał w nagrodę statuetkę autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha oraz 110 tys. złotych.

Laureat Złotego Berła miał też przywilej wskazania osoby lub instytucji, której twórczość wymaga - jego zdaniem - na wyróżnienie. Różewicz zdecydował, że w tym roku będzie to młody poeta, eseista i krytyk literacki Tadeusz Dąbrowski.

FKP przyznaje Złote Berło od 1999 roku. Do tej pory nagrodę tę otrzymali: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek i Janusz Gajos.

Twórczość tegorocznego laureata - Tadeusza Różewicza - została przetłumaczona na ponad 20 języków. Już pierwszy tom poezji Różewicza, wydany w 1947 r. "Niepokój", został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i krytyków. Inne tomy poezji Różewicza, to "Równina", "Formy", "Rozmowa z Księciem", "Nic w płaszczu Prospera", "Twarz trzecia". W 2001 r. ukazał się tomik "Nożyk profesora", rok później - "Szara strefa", w 2004 r. - "Wyjście".

Jest autorem znanych dramatów: "Kartoteka", "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu". W dorobku Różewicza znalazły się także tomy prozy ("Wycieczka do muzeum", "Śmierć w starych dekoracjach", "Przygotowanie do wieczoru autorskiego"), scenariusze do filmów wyreżyserowanych przez jego brata Stanisława Różewicza ("Miejsce na ziemi", "Drzwi w murze", "Opadły liście z drzew").

Za granicą ukazało się - w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata - około 50 wyborów jego wierszy. Wymieniano go jako kandydata do literackiego Nobla. W 2000 r. książka Różewicza "Matka odchodzi" otrzymała literacką nagrodę NIKE.

Od 1968 r. Różewicz mieszka we Wrocławiu. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikuje głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu".

źródło
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl