Mefisto...diabeł czy anioł?

8 -13 marca 2010 roku

Imprezy w Chorzowskim Centrum Kultury w ramach II Chorzowskiego Festwalu Nauki :

8 marca 2010 godz. 9:00 - Inauguracja II Chorzowskiego Festualu Nauki
9 marca 2010 godz. 9:00 - Ma³a Akademia Jazzu
9 marca 2010 godz. 17:00 -„Z£OTY WIEK PIÊKNA – RENESANS” - historia sztuki w „pigu³kach”
11 marca 2010 godz. 9:00 - Wyk³ady - Blok Fizyko - Medyczny i Blok Humanistyczny
11 marca 2010 godz. 19:00 - koncert zespo³u L.U.C.
13 marca 2010 godz. 9:00 - Gala Naukowa czyli uroczyste zakoñczenie II Chorzowskiego Festiwalu Nauki

Imprezy w Chorzowskim Centrum Kultury w tramach II Chorzowskiego Festwalu Nauki

IMPREZY WIOD¡CE – WYK£ADY PLENARNE

8 marca 2010r. godz. 9:00

INAUGURACJA II CHORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI

Otwarcie Festiwalu
Wyst±pienia go¶ci
9:30
Wyk³ad inauguracyjny
Prof. dr hab. Jerzy Zio³o
¦l±skie Miêdzyuczelniane Centrum Edukacji i Badañ Interdyscyplinarnych w Chorzowie jednym z najnowocze¶niejszych o¶rodków naukowych w Polsce
Zaprezentowana zostanie architektura Centrum, jego miejsce w strukturze Uniwersytetu ¦l±skiego - funkcja dydaktyczna oraz naukowa. Kierunki studiów jakie bêd± realizowane w Centrum.

10:00
Dr Andrzej Boczarowski – Uniwersytet ¦l±ski
„Powstanie wszech¶wiata”
Streszczenie: Astronomowie obserwuj±c niebo ju¿ od dawna zauwa¿yli, ¿e odleg³e galaktyki i inne obiekty astronomiczne oddalaj± siê od nas bardzo szybko. A gdyby tak… odwróciæ ten proces, jak film puszczony od ty³u, wtedy okaza³oby siê, ¿e wszystkie te oddalaj±ce siê cia³a astronomiczne zbli¿± siê do siebie. W koñcu ca³a energia i materia Wszech¶wiata skupi³aby siê w jednym miejscu. Nawet ¶wiat³o, które porusza siê z ogromn± prêdko¶ci± 300 tys. km/s, mia³o swój pocz±tek w tym jednym miejscu. Gdyby¶my mieli pojazd poruszaj±cy siê z prêdko¶ci± ¶wiat³a, okr±¿yliby¶my Ziemiê 7,5 razy w ci±gu jednej sekundy.
Punkt, w którym skupiona by³a ca³o¶æ Wszech¶wiata by³ mniejszy od najmniejszej drobiny kurzu, by³ nieskoñczenie ma³y, nieskoñczenie gêsty i nieskoñczenie gor±cy. Taki stan rzeczy w zwi±zku z tym nie móg³ istnieæ d³ugo i eksplodowa³. Ca³± historiê Wszech¶wiata mo¿emy porównaæ do sztucznych ogni puszczanych w sylwestrow± noc. Wybuchaj±, rozb³yskuj± na niebie, w koñcu wy¿arzaj± siê i gasn±. Proces powstania Wszech¶wiata nie trwa jednak kilkana¶cie sekund, jak rozb³ysk sylwestrowych sztucznych ogni, a 13.7 mld. lat. To d³ugo. Nie trzeba kapsu³y czasu, aby podró¿owaæ przez miliony lat w czasie, wystarczy nam ta sala wyk³adowa. Za¶ na t± niezwyk³± podró¿ zaprasza was autor wyk³adu.

Dr Andrzej Boczarowski na sta³e zwi±zany jest z Uniwersytetem ¦l±skim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, grafik i informatyk programista. £±cz±c te wszystkie umiejêtno¶ci, profesjonalnie zajmuje siê trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich ¶rodowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych. Jako nauczyciel z powo³ania efekt swoich prac chêtnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. W jego wyk³adach bierze udzia³ po kilka tysiêcy s³uchaczy miesiêcznie. Obejmuj± one ewolucjê materii od powstania Wszech¶wiata do pojawienia siê cz³owieka.
10:50 -11:30
Prof. dr hab. Zbigniew Wa¶kiewicz – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
„Czy grupa ludzi to zespó³?”
Streszczenie: Jaka jest ró¿nica miêdzy grup± a zespo³em? Czy ka¿da grupa mo¿e staæ siê zespo³em? Jakie cechy powinien posiadaæ przywódca? Jakie dzia³ania sk³adaj± siê na sukces zespo³u a jakie na sukces jednostki? Co jest miar± sukcesu? Jaka jest droga na szczyt? Na tak postawione pytania odpowie prowadz±cy wyk³ad.
Dr hab. Zbigniew Wa¶kiewicz - Rektor AWF im. J. Kukuczki w Katowicach, Prezes Polskiego Zwi±zku Biathlonu, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Absolwent AWF w Katowicach, gdzie od 2001 kieruje Katedr± Zespo³owych Gier Sportowych. W 2004 mianowany profesorem nadzwyczajnym AWF Katowice, a w 2005 wybrany jej rektorem. W chwili wyboru mia³ 34 lata, bêd±c najm³odszym rektorem szko³y wy¿szej w Polsce.

12:00 – 14:30
SESJA NAUKOWA POD EGID¡ INSTYTUTU FIZYKI UNIWERSYTETU ¦L¡SKIEGO
S³owo wstêpne i prowadzenie – prof. dr hab. Krystian Roleder – Dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu ¦l±skiego

Prof. dr hab. Marek Zra³ek
„Od mi³o¶ci do asymptotycznej swobody, … czyli krótka historia oddzia³ywañ w przyrodzie”
Streszczenie: W staro¿ytnej Grecji podstawowe elementy (pratworzywa) oddzia³ywa³y w typowy dla ludzi sposób, poprzez mi³o¶æ i nienawi¶æ (Empedokles). Dla Kartezjusza oddzia³ywanie odbywa³o siê tylko przez bezpo¶redni dotyk. Teoria grawitacji Newtona zmusi³a do zmiany pogl±du. Powsta³a idea dzia³ania na odleg³o¶æ si³ami centralnymi. Obserwacja zjawisk magnetycznych zmusi³a do przyjêcia si³ niecentralnych (Faraday, Maxwell). Problem przyczynowo¶ci ³agodzono wprowadzaj±c pojêcie pola. Ale co to jest pole? Pole grawitacyjne zamieniono na krzywiznê czasoprzestrzeni (Einstein), ale to nie do koñca rozwi±zuje problem? Kwestiê pola elektrycznego rozwi±zano dopiero po powstaniu Mechaniki Kwantowej. Wykryto te¿ inne oddzia³ywania (silne i s³abe). W³asno¶ci wszystkich oddzia³ywañ (bez grawitacji) da³o siê zrozumiêæ dziêki idei symetrii cechowania, jej spontanicznego z³amania i unifikacji (oddzia³ywania elektros³abe). Co wiêc wiemy dzisiaj o oddzia³ywaniach? Co, jak siê wydaje, bêdziemy wiedzieæ w niedalekiej przysz³o¶ci? I wreszcie, jakie pytania potrafimy ju¿ postawiæ, chwilowo bez mo¿liwo¶ci eksperymentalnej weryfikacji?

Prof. dr hab. Marek Zra³ek pracuje w Instytucie Fizyki Uniwersytetu ¦l±skiego od 1969 r. Jest kierownikiem Zak³adu Teorii Pola i Cz±stek Elementarnych. Jest autorem ponad 80 prac naukowych opublikowanych w amerykañskich i europejskich czasopismach. Wspó³pracuje naukowo z wieloma o¶rodkami uniwersyteckimi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Hiszpanii. Jest cz³onkiem Polskiej Akademii Umiejêtno¶ci oraz kilku polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Zajmuje siê tak¿e popularyzowaniem fizyki.

Prof. dr hab. Wiktor Zipper
„Energetyka przysz³o¶ci a ochrona ¶rodowiska naturalnego”
Streszczenie: W zwi±zku ze wzrostem liczby ludno¶ci oraz rozwojem gospodarczym krajów rozwijaj±cych siê organizacje energetyczne przewiduj± podwojenie ¶wiatowego zapotrzebowania na energiê do roku 2050.Wykorzystanie paliw kopalnianych wprowadza zanieczyszczenia do atmosfery i szkodzi naszemu zdrowiu. Dwutlenek wêgla i inne gazy cieplarniane maj± wp³yw na globalne ocieplenie, zagra¿aj±c stabilno¶ci ziemskiego klimatu. Musimy szukaæ innych alternatywnych ¼róde³ energii. Wydaje siê, ¿e tzw. odnawialne ¼ród³a energii nie zaspokajaj± rosn±cego zapotrzebowania na energiê. Alternatyw± mo¿e byæ rozwój energetyki j±drowej wykorzystuj±cej reaktory rozszczepialne oraz intensywne badania prowadz±ce w przysz³o¶ci do wykorzystania reakcji fuzji lekkich j±der w energetycznych instalacjach termoj±drowych. Bêdzie to energia tania, bezpieczna, przyjazna ¶rodowisku oraz praktycznie o niewyczerpalnych zasobach paliwowych.

zg³oszenia: dyrektor.zso@gmail.com

11 marca 2010r. godz. 9:00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

9:00 – 11:30
BLOK FIZYKO – MEDYCZNY
Prof. dr hab. Marek Szopa
„Od nanofizyki do komputerów kwantowych”
Streszczenie: Prawa przyrody w skali nano, czyli odleg³o¶ci w jakiej oddalone s± od siebie atomy w ciele sta³ym, znacznie ró¿ni± siê od fizyki Newtonowskiej. To ju¿ nie tylko kwantowy charakter wielko¶ci jak energia czy pêd ale równie¿ niezwyk³e zjawiska takie jak nadprzewodnictwo, pr±dy trwa³e, spl±tanie kwantowe czy teleportacja. Badanie tych praw stwarza nowe mo¿liwo¶ci zastosowañ, znanych pod ogólna nazw± nanotechnologii czyli budowania z rzeczy ma³ych – bez odpadów, z ograniczeniem zu¿ycia energii. Bardzo obiecuj±cymi pod tym wzglêdem s± nowe materia³y jak fullereny czy nanorurki wêglowe. Te niepozorne cylinderki z wêgla s± bardziej wytrzyma³e na rozci±ganie ni¿ najlepsze gatunki stali, przewodz± pr±d lepiej ni¿ mied¼ a jednocze¶nie s± bardziej odporne na temperatury i niezwykle lekkie. Fizyka kwantowa prowadzi równie¿ do niezwyk³ych zastosowañ, które wró¿± rych³± rewolucjê w technikach przetwarzania informacji. S± to technologie kryptografii kwantowej, które stwarzaj± okazjê bezpiecznego przesy³ania danych (na przyk³ad bankowych) oraz mo¿liwo¶æ zbudowania komputerów kwantowych – nieporównanie szybszych od obecnie dzia³aj±cych. Dzisiaj trudno nawet przewidzieæ do czego bêd± zastosowane te nowe urz±dzenia, których pierwsze prototypy ju¿ powstaj± w laboratoriach fizyków.

Prof. dr hab. Alicja Ratuszna
„¦wiat³oterapia – szans± w leczeniu nowotworów?”
Streszczenie: Choroby nowotworowe, przekleñstwo naszych czasów, s± obok schorzeñ uk³adu kr±¿enia najczêstsz± przyczyn± zgonów. Tote¿ w wielu laboratoriach trwa swoista pogoñ w poszukiwaniu nowych metod ich diagnozowania i leczenia. Stosowane obecnie metody terapeutyczne takie jak radioterapia czy chemioterapia ograniczone s± niemo¿no¶ci± ich selektywnego dzia³ania na tkankê nowotworow±. W wyniku ich stosowania uszkadzane bowiem s± zdrowe tkanki.
Pewn± nadziej± na skuteczniejsz± terapiê staje siê tzw. chemioterapia celowana, w której tak projektuje siê leki, aby by³y one obojêtne dla zdrowych komórek, gromadzi³y siê tylko w tych chorych. I aby niszczy³y w³a¶nie komórki nowotworowe. Badania jakie prowadzimy dotycz± rozwoju fotodynamicznej terapii nowotworów (PDT), w której wykorzystuje siê w³asno¶ci tzw. fotouczulaczy, substancji, które staj± siê „toksyczne” po na¶wietleniu ich ¶wiat³em widzialnym. Znanymi fotouczulaczami s± chlorofil czy hem.
Na wyk³adzie przedstawiony zostanie mechanizm aktywowania fotouczulaczy ¶wiat³em, omówione zostan± wyniki badañ, uzyskane przez fizyków i biofizyków katowickich oraz szanse na szersze zastosowanie metody PDT w leczeniu nowotworów w Polsce.

Prof. dr hab. Alicja Ratuszna pracownik naukowy Instytutu Fizyki im. Augusta Che³kowskiego, Uniwersytetu ¦l±skiego w Katowicach. Jest kierownikiem Zak³adu Fizyki Cia³a Sta³ego. Od kilku lat zajmuje siê badaniami nad poszukiwaniem skutecznych fotouczulaczy, które znalaz³yby zastosowanie w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych. Badania te prowadzi we wspó³pracy z o¶rodkami krajowymi i zagranicznymi: w kraju - z Instytutem Onkologii w Gliwicach, akademiami medycznymi w Warszawie i Wroc³awiu, wydzia³ami chemicznymi Uniwersytetu ¦l±skiego i Jagielloñskiego; zagranicznymi – National Institute of Health (USA) i Uniwersytetem w Bremie. Jest wspó³autork± prac naukowych i wielu referatów prezentowanych na konferencjach o zasiêgu miêdzynarodowym.

Prof. dr hab. Zofia Drzazga
„J±drowy rezonans magnetyczny i jego zastosowanie w medycynie”

Streszczenie: J±drowy rezonans magnetyczny w medycynie wykorzystywany jest przede wszystkim do obrazowania anatomicznego (MRI) w sposób nieinwazyjny. Dynamiczny rozwój technik obrazowania prowadzi do nowych mo¿liwo¶ci poznawczych i diagnostycznych. Obrazowanie dyfuzyjne (DTI, DWI) dostarcza informacji o prawid³owo¶ci i zaburzeniach po³±czeñ nerwowych. Procesy neurofizjologiczne mo¿na natomiast ¶ledziæ przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badaj±c lokalizacjê specyficznych aktywno¶ci mózgu.

12:00 – 14:15
BLOK HUMANISTYCZNY
Prof. dr hab. Irma Kozina
„Sztuka w otoczeniu fabryki i familoka” – sztuka i architektura na przemys³owym Górnym ¦l±sku na przestrzeni ostatnich 300 lat.

Irma Kozina, wybitny historyk sztuki, doktorat pod kier. prof. dr hab. Ewy
Chojeckiej obroniony we Wroc³awiu w 1996 r., wydany w 2001 r. jako
ksi±¿ka pt. "Pa³ace i zamki na przemys³owym Górnym ¦l±sku w latach
1850-1914", habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim w 2007 roku.
Bada zarówno ¶wiatowe, jak te¿ regionalne zjawiska sztuki wspó³czesnej i
nowoczesnej. Autorka znacz±cej w polskiej teorii sztuki rozprawy o
historyzmie, odkrywczyni historii powstania nazistowskiej osady Wilcze
Gard³o ko³o Gliwic, znana jako obroñca katowickich dworców.

Prof. dr hab. Dariusz Rott
„To nie jest kraj dla m³odych humanistów (!?)”
Streszczenie: Podczas wyk³adu przedstawiony zostanie wspó³czesny obraz polskich uczelni – w perspektywie procesu boloñskiego. Zaprezentowane zostan± tak¿e najwa¿niejsze propozycje reform, które maj± zmieniæ jako¶æ kszta³cenia i wizerunek polskiego szkolnictwa wy¿szego w perspektywie najbli¿szych kilku lat, ze szczególnym uwzglêdnieniem perspektyw kszta³cenia humanistycznego. Wyk³ad mo¿e byæ szczególnie interesuj±cy dla tegorocznych maturzystów oraz uczniów szkó³ ponadgimnazjalnych, którzy zamierzaj± wkrótce rozpocz±æ studia wy¿sze.

Prof. dr hab. Dariusz Rott od roku 1988 pracuje w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu ¦l±skiego. Jest m.in. cz³onkiem sta³ej Komisji Polskiej Akademii Umiejêtno¶ci do Oceny Podrêczników Szkolnych, Komisji Historycznoliterackiej Polskiej Akademii Nauk Oddzia³ w Katowicach. Trzeci± kadencjê jest cz³onkiem Rady G³ównej szkolnictwa Wy¿szego. Opublikowa³ 9 ksi±¿ek autorskich, kilkadziesi±t artyku³ów i recenzji. Jego zainteresowania naukowe dotycz± literatury danej polski, ze szczególnym uwzglêdnieniem pi¶miennictwa geograficznego i podró¿niczego, kultury literackiej braci czeskich w Polsce, pi¶miennictwa na ¦l±sku (od ¶redniowiecza do wspó³czesno¶ci), a tak¿e zagadnieñ szkolnictwa wy¿szego i o¶wiaty oraz dziennikarstwa i komunikacji masowej. Jest równie¿ edytorem tekstów pi¶miennictwa dawnego (polskiego i nowo³aciñskiego).

mgr Karolina Pawlik
„Siedem cudów ¶wiata, siedem dni w Szanghaju”

Streszczenie: Referat po¶wiêcony jest wielokulturowej spo³eczno¶ci zamieszkuj±cej Szanghaj w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Jego intencj± jest przybli¿enie s³uchaczom codzienno¶ci miasta, w którym dochodzi³o wówczas do kolejnego w historii, niezwykle inspiruj±cego spotkania Wschodu z Zachodem, kszta³tuj±cego w znacznej mierze chiñsk± nowoczesno¶æ. Wyst±pienie oparte zostanie na zdjêciach i plakatach reklamowych z omawianego okresu, niezwykle sugestywnie ukazuj±cych codzienno¶æ cudzoziemskich spo³eczno¶ci szanghajskiej pó³kolonii oraz chiñskie fascynacje europejskim stylem ¿ycia i docieraj±cymi z Zachodu technicznymi i artystycznymi nowinkami
.
mgr Karolina Pawlik : Chorzowianka, wychowanka IV LO w Chorzowie. Doktorantka w Zak³adzie Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu ¦l±skiego. Uczestniczka miêdzyuczelnianego programu Akademii „Artes Liberales. W roku 2007/2008 stypendystka polskiego rz±du, studentka Chang'an Daxue w Xi'anie (ChRL). Autorka licznych publikowanych tekstów naukowych i literackich. Interesuje siê przede wszystkim chiñsk± nowoczesno¶ci±, szanghajskim plakatem kalendarzowym, przemianami chiñskiej pi¶mienno¶ci w dobie nowych mediów i sztuk± tuszu. Wielokrotnie nagradzana za swoj± aktywno¶æ i wyniki w nauce.

zg³oszenia: grzegorzzarzycki@interia.pl

13 marca 2010r. godz. 9:00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
9:00
GALA NAUKOWA CZYLI UROCZYSTE ZAKOÑCZENIE II CHORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI
Dr in¿. Joachim Otte, Przewodnicz±cy Komitetu Organizacyjnego
Podsumowanie II ChFN
9:15
Prof. dr hab. Janusz Janeczek
„Czy tylko kobiety lubi± brylanty?”
Prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek – Geolog, mineralog. Kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii na Wydziale Nauk o Ziemi. Przewodnicz±cy Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN. W latach 2002-2008 rektor Uniwersytetu ¦l±skiego. W latach 1998-2002 pe³ni³ funkcjê prezesa Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego. Stypendysta na uniwersytetach w Manchesterze, Nowym Meksyku i Hiroszimie. Miêdzy innymi zajmowa³ siê badaniami naturalnych reaktorów atomowych w Gabonie oraz tak zwanymi naturalnymi analogami wypalonego paliwa j±drowego. Autor kilkudziesiêciu artyku³ów naukowych w najbardziej renomowanych czasopismach mineralogicznych. Zainteresowanie genez± diamentów pojawi³o siê wraz z wizyt± w najs³ynniejszej kopalni tego szlachetnego kamienia w Cullinan w RPA.

10:15
Wrêczenie nagród laureatom Konkursów
11:00
Dr Adam Lisek + Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bo¿ogrobców
PRZYCZYNEK DO BIOGRAFII hr. GOTFRYDA DE BOUILLON - Za³o¿yciela Zakonu Kanoników ¦wiêtego Grobu w Jerozolimie. Inscenizacja historyczna. Dzieje i symbolika Krzy¿a Pañskiego, Historia Monet Królestwa Jerozolimskiego. Pokazy tañca dawnego, ¶piewu i mody ¶redniowiecznej.

12:15
Dr Jerzy Jarosz, mgr Janina Pawlik, dr Aneta Szczygielska – Instytut Fizyki Uniwersytetu ¦l±skiego
„¯YJEMY NA DNIE OCEANU…” – WYK£AD Z POKAZAMI EKSPERYMENTÓW

Dr Jerzy Jarosz, mgr Janina Pawlik i dr Aneta Szczygielska pracuj± w Instytucie Fizyki Uniwersytetu ¦l±skiego, zajmuj±c siê dydaktyk± fizyki oraz upowszechnianiem nauk przyrodniczych. S± twórcami popularnych cykli wyk³adów dla m³odzie¿y szkolnej oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Za swoj± dzia³alno¶æ otrzymali wiele presti¿owych nagród indywidualnych i zespo³owych zarówno krajowych jak i europejskich.
13:30
TAAL – REWELACYJNY ZESPÓL TAÑCA INDYJSKIEGO – dzia³aj±cy przy Domu Kultury Batory – show taneczne

zg³oszenia: dyrektor.zso@gmail.com
Pozosta³e imprezy:

9 marca 2010 roku

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
17:00
„Z£OTY WIEK PIÊKNA – RENESANS” - historia sztuki w „pigu³kach”- pigu³ka szósta
sala widowiskowa Chorzowskiego Centrum Kultury
osoba odpowiedzialna: Tel. 032 249 17 19, galeriamm@onet.eu
Uczestnicy: wyk³ad otwarty

9 marca 2010 r., godz. 9:00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
MA£A AKADEMIA JAZZU
Autorski program poznawania podstawowych gatunków muzyki, po³±czony z zabaw±. Tym razem: KUBA -WYSPA JAK WULKAN GOR¡CA czyli
Salsa, mambo, cha cha cha - wspania³e rytmy taneczne pochodz±ce ze s³onecznej wyspy na morzu Karaibskim - KUBY.
Spotkanie poprowadz± kubañscy arty¶ci, nieocenieni mistrzowie muzyki latynoskiej - wokalistka kubañska, ciemnoskóry anio³ek Ba³troczyka czyli Omniris Casuso Toledo
oraz specjalista od wszelkiego rodzaju instrumentów perkusyjnych, zwanych te¿ przeszkadzajkami, perkusjonista Ariel da Silva Valdes
Impreza przeznaczona dla przedszkolaków

wstêp wolny po wcze¶niejszej rezerwacji miejsc
wiêcej informacji i rezerwacja : damian@chck.pl , tel. (32) 349-78-78

11 marca 2010 r., godz. 19:00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

L.U.C. - KONCERT "39/89 ZROZUMIEÆ POLSKÊ”
Wroc³awski artysta £ukasz L.U.C Rostkowski udowadnia, ¿e okr±g³a rocznica wybuchu II Wojny ¦wiatowej i zwyciêstwa nad komunizmem mo¿e stanowiæ przedmiot nie tylko okoliczno¶ciowych przemówieñ, lecz tak¿e prawdziwych muzycznych poszukiwañ.

- Musimy pamiêtaæ. Nie po to, by nienawidziæ Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historiê uczyæ siê lepiej decydowaæ o przysz³o¶ci. – mówi autor, o swoim najnowszym projekcie muzyczno-filmowym, zatytu³owanym „39/89 Zrozumieæ Polskê”.

Jeden z najbardziej twórczych i uznanych artystów m³odego pokolenia postanowi³ przybli¿yæ w formie s³uchowiska najnowsz± historiê Polski spiêt± w klamry dwóch dat - rozpoczêcia II wojny ¶wiatowej i upadku komunizmu. Co ciekawe najnowszy projekt jest swoistym prologiem do jego ostatniej p³yty Planet LUC rozwodz±cej siê na temat powszechnego u nas "SOVIET MENTALU".

Na p³ycie znajduje siê muzyka ilustruj±ca piekielne pó³wiecze 1939-89. Charakterystyczne dla autora, nietypowe brzmienia ³±cz±ce nowy jazz, elektronikê, muzykê kameraln± i filmow± s± t³em dla autentycznych g³osów najwa¿niejszych postaci tego okresu- od Stefana Starzyñskiego poprzez czo³owych partyjnych dygnitarzy, po Jana Paw³a II i Lecha Wa³êsê. Wszystko to zaserwowane w nowoczesnej estetyce okraszonej skreczami Dawida Szczêsnego. L.U.C odstawi³ mikrofon i skupi³ siê na g³osach historii. Po¶wiêci³ wiele godzin w archiwach Polskiego Radia na kompletowaniu wypowiedzi i ich studyjnej obróbce. – Nadszed³ czas, by pochwaliæ siê nasz± histori± w duchu mo¿liwo¶ci XXI wieku. Prze³omowe dla Europy, pokojowe zwyciêstwo 89 r. powinno byæ obok wódki i oscypka nasz± dum± narodow± i towarem eksportowym na ¶wiat- mówi autor, który równie¿ na p³ycie patetyczne i wa¿ne chwile kontrastuje z humorystycznymi akcentami PRL-owskiej rzeczywisto¶ci.

Projekt ten to nie okoliczno¶ciowa laurka, a nowoczesna lekcja historii dla wszystkich. To tak¿e ¶wiadectwo pamiêci i wdziêczno¶ci dla w³asnego narodu za wywalczon± wolno¶æ. 39/89 Zrozumieæ Polskê to ¶cie¿ka d¼wiêkowa do pe³nometra¿owego filmu, jaki ma powstaæ w ¶wiatowej s³awy studiu Platige Image. Obraz poprzez po³±czenie archiwalnych zdjêæ dokumentalnych z nowoczesn± animacj± i efektami specjalnymi ma pomóc ¶wiatu zrozumieæ dzisiejsz± Polskê. Partnerem strategicznym projektu jest Europejskie Centrum Solidarno¶ci. bilety: 25 z³, a dla szkó³ uczestnicz±cych w II ChFN 5z³
wiêcej informacji i rezerwacja biletów:
magdalena@chck.pl, tel. (32) 349-78-71/63
Koncert przeznaczony dla m³odzie¿y oraz osób doros³ych

Informacje pobrane ze strony www.chck.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl