ďťż

Mefisto...diabeł czy anioł?

Fragment tekstu:
Początek drogi
- Wszczepienie pierścini śródrogówkowych, to przełomowy, ale jednak początek drogi , ku widzeniu - podkresla profesor Filipiec. Po ustabilizowaniu pierścini przychodzi czas na kolejny zabieg, czyli x-ling, zwany też ccl.
CCL (x-linking), czyli leczenie ryboflawiną i światłem twardym, jest możliwe zarówno przed, jak i po wszczepieniu segmentów. Podstawowym założeniem zabiegu x-ling jest wzmocnienie tkanki rogówki, i tworzacych je włókien kolagenowych. To szeroko praktykowana , skuteczna metoda.
- Jeszcze kilka lat temu, ringi wszczepiano, przy grubosci rogówki, około 500 mikronów, potem 450, teraz schodzimy do granicy 400 - podkreśla profesor. - Zdarza się, że operujemy przy 360 mikronach. Bo oprócz samej grubości rogówki, ważna jest też jej krzywizna - kończy.
Warto pamietać, że w porównaniu z przeszczepami, które są, z medycznego punktu widzenia, ostatecznością, przy pierścieniach i CCL praktycznie zminimalizowane jest ryzyko zagrożeń występujących przy transplantacji rogówki.
- Dajemy pacjentowi szansę na nowe widzenie. To trwa, ale efekty warte sa przejścia takiej drogi - zapewnia Filipiec.

Co z astygmatyzmem i krótkowzrocznością

Czasem, w przypadku częsci pacjentów juz po wszczepieniu ringów, następuje poprawa widzenia i "zanikanie" krótkowzroczności. Wygładzenie stożka, sprzyja też minimalizacji astygmatyzmu.
Jeżeli pozostała wada - a krótkowzroczność jest dokuczliwa, można ją w dalszym ciagu równowazyć okularami. Gdyby jednak, ktoś chciał z nich zrezygnować, możliwa jest jej laserowa korekta.

Ostatnią, według dzsiejszej wiedzy możliwością, jest wszczepienie soczewki.
metoda jest skuteczna w szerokim zakresie krótkowzroczności i dalekowzroczności.
Dobre wyniki także w przypadku bardzo poważnych wad.
Zabieg nie obejmuje centralej części rogówki, minimalne są też skutki uboczne towarzyszące zabiegowi. Operacje można łączyć z laserową chirurgią refrakcyjną (BIOPTIKA) i jest odwracalna (oko może powrócić do pierwotnego stanu)

Wszczepy są delikatnymi sztucznymi soczewkami przeznaczonymi i przystosowanymi do trwałego umiejscowienia wewnątrz oka. Soczewki są wyprodukowane z tzw. substancji biokompatybilnej - oznacza to iż soczewki są dobrtrze tolerowane przez organizm ludzki.

Nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji. Soczewki umieszczamy pomiędzy rogówką a tęczówką w przedniej komorze oka, na tęczówkę, lub pomiędzy tęczówkę a samą soczewkę w tylnej komorze oka.

Naturalna ludzka soczewka oka pozostaje po zabiegu nietknięta. Wszczepialne soczewki są nazywane także fakcyjnymi przedniokomorowymi soczewkami wszczepialnymi lub wewnątrzgałkowymi szkłami kontaktowymi.

Komplikacje występują u 0,5% pacjentów.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katkaras.opx.pl